wswietleporanka

Akademicka Galeria Fotografii serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Katarzyny Mroczyńskiej zatytułowanej "W świetle poranka", który odbędzie się 22 maja 2024r. o godz. 18:00 w AGF (gmach Instytutu Informatyki przy ul. Sienkiewicza 51). Samą wystawę można będzie oglądać codziennie w terminie od 22 maja do 30 czerwca 2024r. w godz. 8:00 - 19:00. Wstęp wolny.

W świetle poranka. Świt nad dziką rzeką, jaką jest Biebrza, to za każdym razem niesamowity spektakl. Bez względu na porę roku potrafi zaskoczyć paletą barw lub odgłosami natury. W tych wczesnych godzinach, na początku dnia, gdy otaczający nas świat dopiero powoli budzi się do życia, mamy jakże rzadką we współczesnym świecie okazję, żeby na chwilę się zatrzymać, i pobyć z przyrodą i samym sobą.

Katarzyna Mroczyńska. Fotografia towarzyszyła mi od dawna, ale aktywnie zaczęłam się nią zajmować się dopiero kilka lat temu. Chętnie wyruszam na plenery w bliższej i dalszej okolicy, żeby obserwować i zamykać w kadrze krajobrazy, przyrodę, architekturę i ludzkie postacie. Moje zdjęcie prezentowane były m.in. na wystawach zbiorowych siedleckiej Grupy Twórczej Fotogram i na festiwalach fotografii przyrodniczej Zbliżenia – Niezwykłe Spotkania Fotograficzne.

Jak pisała Susan Sontag „Nikt jeszcze nie odkrył brzydoty dzięki fotografii. Wielu natomiast odkryło dzięki niej piękno” (Sontag Susan, 2023. O fotografii. Kraków: Karakter). I to piękno staram się na swoich zdjęciach pokazywać.

Fotogaleria

Zdjęcie tytułowe

Dnia 18 maja 2023 r. o godz. 18:00 w Akademickiej Galerii Fotografii na im. Stefana Skulimowskiego, na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych odbył się wernisaż wystawy fotografii zatytułowanej „25 lat minęło… Jubileusz 25-lecia Instytutu Informatyki”.

Tym razem wystawa w została zorganizowana w zgoła odmiennej formule. Postawiono na wspomnienia. Autorami prac są pracownicy Instytutu Informatyki. Na prezentowanych fotografiach pracownicy podzielili się swoimi wspomnieniami, które zostały utrwalone podczas ich pracy. Jak to podkreślił dyrektor instytutu dr Artur Niewiadomski „Instytut jest jak wielka rodzina” zatem na wystawie znalazły się również zdjęcia pokazujące jak pracownicy spędzali wolny czas i jak realizowali swoje pasje. Nie mniej jednak wystawa to fotograficzny dokument dwudziestu pięciu lat z historii Instytutu Informatyki. Zebrane fotografie przedstawiały sceny z pracy zawodowej, wydarzenia organizowane przez instytut, wspólne uroczystości, wyjazdy służbowe a także hobby i zainteresowania pracowników. Wystawa liczyła przeszło sześćdziesiąt prac, które zostały rozmieszczone na trzech kondygnacjach galerii AGF mieszczącej się w budynku Instytutu Informatyki. W holu na pierwszym piętrze AGF, zorganizowano punkt multimedialny, w którym za pomocą projektora były wyświetlane pozostałe zdjęcia, które nie zostały zaprezentowane na ścianach galerii. Przy wejściu na gości czekały przygotowane słodycze i napoje.

Wernisaż wystawy rozpoczęły przemówienia kuratora AGF, dr. Marka Pilskiego i dyrektora Instytutu Informatyki, dr. Artura Niewiadomskiego. Dr Marek Pilski przedstawił historię i cele AGF, wspominał o sławnych artystach fotografii, którzy prezentowali swoje prace w galerii. Dr Artur Niewiadomski przywitał przybyłych gości, opowiedział o charakterze wystawy i zachęcił do dzielenia się wspomnieniami podczas oglądania prac. Wystawę oficjalnie otworzył Prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą dr hab. inż. Zbigniew Karczmarzyk profesor uczelni, który podkreślił, że jest emocjonalnie związany z instytutem i jego historią od początku jego działalności. Na wydarzeniu między innymi obecni byli: Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych dr hab. Cezary Sempruch profesor uczelni, zastępca dyrektora Instytutu Informatyki dr Mirosław Barański, obecni i byli pracownicy instytutu, absolwenci, przyjaciele oraz inni goście zainteresowani jubileuszem i samą wystawą.

Wernisaż jak i sama wystawa była pierwszym z zaplanowanych wydarzeń jakie zorganizowano w związku z obchodami jubileuszu 25-lecia działalności Instytutu Informatyki.

Fotogaleria

herezniak krajobraz zniwny

Dnia 24 kwietnia 2023 roku w Akademickiej Galerii Fotografii została zaprezentowana wystawa zbiorów archiwalnych. Wystawa ta zapoczątkowuje tak zwaną ekspozycję stałą, ramach której prezentowane będą prace eksponowane podczas odbytych wystaw a później przekazane przez autorów na rzecz AGF. W ramach ekspozycji stałej powstała gablotka, w której znajdują się stare aparaty fotograficzne, obiektywy i filtry, które dawniej używane były w Instytucie Informatyki podczas zajęć o tematyce multimedialnej. Poza gablotką ze sprzętem fotograficznym na wystawie zostały zaprezentowane m.in. następujące prace:

  • Współczesny krajobraz żniwny w Ustroniu k. Opatowa Wkp. pow. Kępno, 09.08.2006r., foto: Janusz Hereźniak,
  • Atakujący żubr, lata 70 ub. Wieku, foto: Janusz Hereźniak,
  • Wiatrak w Srocku, foto: Janusz Hereźniak,
  • Mendle żyta rez. "Bukowa Kępa", Łączki gm. Janów częstochowski, 10.08.1997r., foto: Janusz Hereźniak,
  • Labiryntowaty hymenofor gmatewka dębowego na spodniej stronie owocnika (powiększenie 20x), Łódź 1963r., foto: Janusz Hereźniak,
  • Kołodno, 1968r., foto: Wiktor Wołkow,
  • "Hades #4", foto: Tomasz Hermaszewski,
  • Praca bez tytułu, Edward Hartwig,
  • Novi Singers, autor nieznany,
  • Portret Buzków, foto: Zofia Nasierowska,
  • Krystyna Zachwatowicz – scenograf, Andrzej Wajda – reżyser, 1987r. foto: Zofia Nasierowska,
  • Megality, Carnac, Bretania, 2001r., foto Elżbieta Dzikowska.

Fotogaleria

Na zdjęciu od lewej Krzysztof Gajc, Artur Niewiadomski oraz Marek Pilski

W dniu 25 stycznia 2023r. w Akademickiej Galerii Fotografii odbył się wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Gajca zatytułowanej „Okoliczności przyrody”. Zaprezentowane fotografie przedstawiają najbliższe, spowite we mgle, okolice siedleckiego zalewu. Wystawę oficjalnie otworzył dyrektor Instytutu Informatyki dr Artur Niewiadomski. Nad wystawą czuwał jej kurator dr Marek Pilski. W wernisażu uczestniczyli pracownicy UPH w Siedlcach, rodzina i przyjaciele autora, przedstawiciele siedleckiej Grupy Twórczej Fotogram oraz wielu sympatyków fotografii.

wystawa boguslaw skarus 2020 01

Akademicka Galeria Fotografii serdecznie zaprasza na wystawę Bogusława Skarusa zatytułowaną „Ludzie i miejsca prawdziwe”. Jest to już druga edycja wystawy w AGF, która pierwotnie miała miejsce 2014 roku, jednak została uzupełniona o nowe fotografie. Jak sama nazwa wystawy mówi, prace w niezwykle ciekawych kadrach prezentują ludzi, których autor napotkał i miejsca, które odwiedził podczas swoich dalekich podróży.