Akademicka Galeria Fotografii im. Stefana Skulimowskiego

Galeria powstała w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Inauguracja miała miejsce wiosną 2002 roku. Akademicka Galeria Fotografii im. Stefana Skulimowskiego stała się żywym elementem strategii humanizacji kształcenia studentów Informatyki.

Galeria powstała w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Inauguracja miała miejsce wiosną 2002 roku. Akademicka Galeria Fotografii im. Stefana Skulimowskiego stała się żywym elementem strategii humanizacji kształcenia studentów Informatyki.

Cele Galerii to:

  • integracja środowiska przez kontakt ze sztuką,
  • inspiracja studentów do działań artystycznych,
  • miejsce twórczej i koleżeńskiej atmosfery dialogu.

Adres:

Akademicka Galeria Fotografii im. Stefana Skulimowskiego

Gmach Instytutu Informatyki
ul. Sienkiewicza 51
08-110 Siedlce

Kurator Galerii: Marek Pilski
Kontakt: marek.pilski@uws.edu.pl

Zapraszamy również na nasz profil Akademickiej Galerii Fotografii na Facebooku.

Ekspozycja jest dostępna w godz 8.00 – 19.00.

Dotychczas odbyły się następujące wernisaże:

16 stycznia 2025 roku w Akademickiej Galerii Fotografii odbył się wernisaż wystawy fotografii Cezarego Michońskiego pod tytułem „NIE/RZECZYWISTE”.

Nie/rzeczywiste

Przestrzeń zaskakuje. Pozwala unieważnić wrażenia zmysłowe. Zadziwia przeobrażeniami. Nie pozwala fotografowi przechodzić obok niej obojętnie. Nakazuje doszukiwać się nieoczywistych skojarzeń. Domaga się w zetknięciu z nią odczytywania znaczeń metafizycznych. Jest nierzeczywista w swej powszedniości. Podpowiada, jak się nią zachwycić, jak wydobyć z niej tajemnice głęboko ukryte. Pozostaje otwarta przed uważnym obserwatorem. Ujawnia swoje oblicze zaskakujące, niezwykłe, zadziwiające. Uwodzi, kusi, zaprasza do twórczego dialogu. Pozostaje – utrwalona na zdjęciu. Autorka wiersza: Ewa Michońska.

Autor w swojej wielkoformatowej fotografii pokazał niezwykle nieoczywiste spojrzenie na otaczający nas z pozoru typowy świat. Świat pokazany w ciekawej perspektywie, która powoduje chęć interpretacji tego co na fotografii się znajduje. Tak też się stało, w trakcie wernisażu, poza przemówieniem autora został wyrecytowany specjalnie napisany na tą okazję wiersz oddający temat przewodni wystawy, głos zabrali również jego przyjaciele. Prace z pozoru przypadkowe a prezentowane w zamierzonej kolejności sąsiedztwa tworzą spójne tryptyki przez co zachęcają do zatrzymania się przy nich na dłużej. Przyjaciele autora sprawili, że za sprawą komentarzy dotyczących interpretacji prac, atmosfera podczas wystawy nabrała humoru a wszyscy zebrani goście dobrze się bawili.

Cezary Michoński – absolwent anglistyki, doktor nauk humanistycznych. Na co dzień pracownik dydaktyczny Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Oprócz fotografii jego pasjami są muzyka, sztuka, film, literatura i kultura popularna. W poszukiwaniu środków ekspresji fotograficznej bada możliwości, jakie dają: dokument, pejzaż, fotografia uliczna, abstrakcja, ICM i szeroko rozumiana fotografia artystyczna. Ta eklektyczność wydaje się jedynym sposobem ćwiczenia uważności polegającej na widzeniu obiektów nieoczywistych i pozornie mało fotogenicznych. W roku 2019 w Galerii Podlaskiej w Białej Podlaskiej zaprezentował indywidualną wystawę Day by Day/Fotografowanie codzienności. Z recenzji wystawy: Autor ma nietuzinkową spostrzegawczość, wrażliwość i podejście do fotografowania, jak i do sztuki. Sposób kadrowania, wybór kompozycji, dostrzeganie detali, struktury, gry kolorów i światła, wszystko to kreuje obrazy o artystycznym wydźwięku. Cezary Michoński nie tylko odtwarza i utrwala za pomocą aparatu zwykłą codzienność, ale również ją artystycznie kreuje, pokazuje ją z mniej oczywistych stron i zakamarków. Do tego potrzebny jest zmysł artystyczny, ale i przede wszystkim cierpliwość, która jest cechą najlepszych fotografów.

Wystawa realizowana w ramach zajęć z warsztatów z wystawiennictwa i elementów reklamy prowadzonych przez doktora Marcina Sutryka na Wydziale Sztuk Uniwersytetu w Siedlcach. Kuratorzy wystawy: Natalia Rosa i Kinga Salczyńska. Gospodarz wystawy: Marek Pilski.

Obszerną relację z wernisażu można zobaczyć również na stronie Podlasie24.

https://siedlce.podlasie24.pl/kultura/wystawa-fotografii-karoliny-ignut-i-cezarego-michonskiego-20250117142549

Foto: Piotr Uziak

16 stycznia 2025 roku w Akademickiej Galerii Fotografii odbył się wernisaż fotografii Karoliny Ingut pod tytułem „Wartość fotografii, obrazu, tworzenia”.

Wystawa „Wartość fotografii, obrazu, tworzenia” to osobisty komentarz autorki, Karoliny Ignut, do tematów przemijania, trwałości i żywotności rzeczy, emocji, relacji oraz samej fotografii. W kontekście ciągłych zmian i zmieniających się potrzeb autorka stawia pytania o granice estetyki, sztuki, wartości i rolę twórcy.

Forma prac opiera się na indywidualnym podejściu do tworzenia oraz poczuciu estetyki i użyteczności materii, prowokując odbiorców do głębszej refleksji nad miejscem fotografii w naszym życiu. Autorka bada znaczenie fotografii zarówno jako przedmiotu sentymentalnego, archiwalnego czy historycznego, jak i jako fizycznego obiektu. Karolina Ignut podkreśla, że celem fotografa nie jest wzbudzenie zachwytu, lecz zadawanie pytań — także tych starych, skierowanych do kolejnych pokoleń, w poszukiwaniu nowych odpowiedzi.

Autorka w swoich pracach zaprezentowała bardzo osobiste tematy związane ze swoją rodziną, emocjami i więzami międzyludzkimi. W trakcie otwarcia Pani Karolina Ingut opowiedziała historię większości z prezentowanych prac, z każą z nich jest emocjonalnie związana, każda z nich jest bardzo ważna jako migawka utrwalająca uchwycone w niej emocje z przeszłości. Jest to bardzo wyjątkowa wystawa, prace są przedstawione w nietuzinkowy i bardzo artystyczny sposób. Część jest oprawiona w stare dębowe ramy, niektóre fotografie są przedarte, inne w albumach, część z nich jeszcze nie wywołane w negatywach. Sposób prezentacji zachęca do zaglądania, otwierania, odsłaniania i zerkania na fotografie ukryte w albumach, za okładką książki, w rozbitym szkle czy wklejone w syryjskim asfalcie. Ponadto na wystawie został zaprezentowany tom fotografii w którym autorka oczekuje pamiątkowych wpisów od uczestników wystawy. Wypowiedziane historie związane z prezentowanymi fotografiami wywołały głębokie uczucia wśród gości, którzy na koniec wyrazili je gromkimi brawami.

Karolina Ignut ukończyła studia podyplomowe z zakresu fotografii terapeutycznej w Katowicach w 2022 roku i ma wieloletnie doświadczenie jako fotograf. Jej pierwsza indywidualna wystawa pt. „Po prostu… nic?” odbyła się w maju 2024 roku w Stacji Muranów w Warszawie. Prowadziła również prelekcję o fotografoterapii podczas Festiwalu Światło Obrazu w Siedlcach na zaproszenie dr Marcina Sutryka i Agi Król. Jesienią 2024 roku, dzięki zaproszeniu Małgorzaty Wakuluk z Polish Woman Photographers, rozpoczęła współpracę z warszawskim Studium Sztuki pod kierunkiem Andrzeja Grudnia i Jolanty Rycerskiej.

Obszerną relację z wernisażu można zobaczyć również na stronie Podlasie24.

https://siedlce.podlasie24.pl/kultura/wystawa-fotografii-karoliny-ignut-i-cezarego-michonskiego-20250117142549

Foto: Piotr Uziak

Akademicka Galeria Fotografii serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Katarzyny Mroczyńskiej zatytułowanej „W świetle poranka„, który odbędzie się 22 maja 2024r. o godz. 18:00 w AGF (gmach Instytutu Informatyki przy ul. Sienkiewicza 51). Samą wystawę można będzie oglądać codziennie w terminie od 22 maja do 30 czerwca 2024r. w godz. 8:00 – 19:00. Wstęp wolny.

W świetle poranka. Świt nad dziką rzeką, jaką jest Biebrza, to za każdym razem niesamowity spektakl. Bez względu na porę roku potrafi zaskoczyć paletą barw lub odgłosami natury. W tych wczesnych godzinach, na początku dnia, gdy otaczający nas świat dopiero powoli budzi się do życia, mamy jakże rzadką we współczesnym świecie okazję, żeby na chwilę się zatrzymać, i pobyć z przyrodą i samym sobą.

Katarzyna Mroczyńska. Fotografia towarzyszyła mi od dawna, ale aktywnie zaczęłam się nią zajmować się dopiero kilka lat temu. Chętnie wyruszam na plenery w bliższej i dalszej okolicy, żeby obserwować i zamykać w kadrze krajobrazy, przyrodę, architekturę i ludzkie postacie. Moje zdjęcie prezentowane były m.in. na wystawach zbiorowych siedleckiej Grupy Twórczej Fotogram i na festiwalach fotografii przyrodniczej Zbliżenia – Niezwykłe Spotkania Fotograficzne.

Jak pisała Susan Sontag „Nikt jeszcze nie odkrył brzydoty dzięki fotografii. Wielu natomiast odkryło dzięki niej piękno” (Sontag Susan, 2023. O fotografii. Kraków: Karakter). I to piękno staram się na swoich zdjęciach pokazywać.

Dnia 18 maja 2023 r. o godz. 18:00 w Akademickiej Galerii Fotografii na im. Stefana Skulimowskiego, na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych odbył się wernisaż wystawy fotografii zatytułowanej „25 lat minęło… Jubileusz 25-lecia Instytutu Informatyki”.

Tym razem wystawa w została zorganizowana w zgoła odmiennej formule. Postawiono na wspomnienia. Autorami prac są pracownicy Instytutu Informatyki. Na prezentowanych fotografiach pracownicy podzielili się swoimi wspomnieniami, które zostały utrwalone podczas ich pracy. Jak to podkreślił dyrektor instytutu dr Artur Niewiadomski „Instytut jest jak wielka rodzina” zatem na wystawie znalazły się również zdjęcia pokazujące jak pracownicy spędzali wolny czas i jak realizowali swoje pasje. Nie mniej jednak wystawa to fotograficzny dokument dwudziestu pięciu lat z historii Instytutu Informatyki. Zebrane fotografie przedstawiały sceny z pracy zawodowej, wydarzenia organizowane przez instytut, wspólne uroczystości, wyjazdy służbowe a także hobby i zainteresowania pracowników. Wystawa liczyła przeszło sześćdziesiąt prac, które zostały rozmieszczone na trzech kondygnacjach galerii AGF mieszczącej się w budynku Instytutu Informatyki. W holu na pierwszym piętrze AGF, zorganizowano punkt multimedialny, w którym za pomocą projektora były wyświetlane pozostałe zdjęcia, które nie zostały zaprezentowane na ścianach galerii. Przy wejściu na gości czekały przygotowane słodycze i napoje.

Wernisaż wystawy rozpoczęły przemówienia kuratora AGF, dr. Marka Pilskiego i dyrektora Instytutu Informatyki, dr. Artura Niewiadomskiego. Dr Marek Pilski przedstawił historię i cele AGF, wspominał o sławnych artystach fotografii, którzy prezentowali swoje prace w galerii. Dr Artur Niewiadomski przywitał przybyłych gości, opowiedział o charakterze wystawy i zachęcił do dzielenia się wspomnieniami podczas oglądania prac. Wystawę oficjalnie otworzył Prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą dr hab. inż. Zbigniew Karczmarzyk profesor uczelni, który podkreślił, że jest emocjonalnie związany z instytutem i jego historią od początku jego działalności. Na wydarzeniu między innymi obecni byli: Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych dr hab. Cezary Sempruch profesor uczelni, zastępca dyrektora Instytutu Informatyki dr Mirosław Barański, obecni i byli pracownicy instytutu, absolwenci, przyjaciele oraz inni goście zainteresowani jubileuszem i samą wystawą.

Wernisaż jak i sama wystawa była pierwszym z zaplanowanych wydarzeń jakie zorganizowano w związku z obchodami jubileuszu 25-lecia działalności Instytutu Informatyki.

Dnia 24 kwietnia 2023 roku w Akademickiej Galerii Fotografii została zaprezentowana wystawa zbiorów archiwalnych. Wystawa ta zapoczątkowuje tak zwaną ekspozycję stałą, ramach której prezentowane będą prace eksponowane podczas odbytych wystaw a później przekazane przez autorów na rzecz AGF. W ramach ekspozycji stałej powstała gablotka, w której znajdują się stare aparaty fotograficzne, obiektywy i filtry, które dawniej używane były w Instytucie Informatyki podczas zajęć o tematyce multimedialnej. Poza gablotką ze sprzętem fotograficznym na wystawie zostały zaprezentowane m.in. następujące prace:

  • Współczesny krajobraz żniwny w Ustroniu k. Opatowa Wkp. pow. Kępno, 09.08.2006r., foto: Janusz Hereźniak,
  • Atakujący żubr, lata 70 ub. Wieku, foto: Janusz Hereźniak,
  • Wiatrak w Srocku, foto: Janusz Hereźniak,
  • Mendle żyta rez. „Bukowa Kępa”, Łączki gm. Janów częstochowski, 10.08.1997r., foto: Janusz Hereźniak,
  • Labiryntowaty hymenofor gmatewka dębowego na spodniej stronie owocnika (powiększenie 20x), Łódź 1963r., foto: Janusz Hereźniak,
  • Kołodno, 1968r., foto: Wiktor Wołkow,
  • „Hades #4”, foto: Tomasz Hermaszewski,
  • Praca bez tytułu, Edward Hartwig,
  • Novi Singers, autor nieznany,
  • Portret Buzków, foto: Zofia Nasierowska,
  • Krystyna Zachwatowicz – scenograf, Andrzej Wajda – reżyser, 1987r. foto: Zofia Nasierowska,
  • Megality, Carnac, Bretania, 2001r., foto Elżbieta Dzikowska.

W dniu 25 stycznia 2023r. w Akademickiej Galerii Fotografii odbył się wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Gajca zatytułowanej „Okoliczności przyrody”. Zaprezentowane fotografie przedstawiają najbliższe, spowite we mgle, okolice siedleckiego zalewu. Wystawę oficjalnie otworzył dyrektor Instytutu Informatyki dr Artur Niewiadomski. Nad wystawą czuwał jej kurator dr Marek Pilski. W wernisażu uczestniczyli pracownicy UPH w Siedlcach, rodzina i przyjaciele autora, przedstawiciele siedleckiej Grupy Twórczej Fotogram oraz wielu sympatyków fotografii.

Prace można oglądać codziennie od 25 stycznia do 28 kwietnia 2023 w godz. 8:00 – 18:00. Wstęp wolny.

Okoliczności przyrody. Poranna mgła, to taki czas kiedy można poczuć ciszę i spokój przyrody. Słońce jest jeszcze nisko (albo schowane za chmurami). I nie wiadomo co się za nią, albo w niej, kryje. A jednocześnie wystarczą dwie, trzy minuty i stojąc w tym samym miejscu, patrząc w tym samym kierunku mamy przed sobą zupełnie inny widok.

Krzysztof Gajc, rocznik 1972. Fotografią zacząłem zajmować się jeszcze jako nastolatek, w czasach kliszy i ciemni. Po długiej przerwie wróciłem do robienia zdjęć, ale już w wersji cyfrowej (chociaż aparat na klisze cały czas jest w domu). Robię zdjęcia krajobrazowe, portrety, makro… No dużo różnych i w różnych działach fotografii. Bo po prostu lubię to robić.

Inne zdjęcia z okolic przyrody można znaleźć w facebookowym profilu autora.

Foto: Piotr Uziak

Fotogaleria

Akademicka Galeria Fotografii (AGF) serdecznie zaprasza na wystawę fotografii Dominika Malinowskiego zatytułowanej „Jedno drzewo”. Prace autora można oglądać od 21.03.2022 r. do 21.04.2022r. w godzinach 8:00 – 18:00. Wystawa zajmuje dwa hole AGF usytuowane na parterze budynku Instytutu Informatyki przy ul. Sienkiewicza 51 w Siedlcach. Wstęp bezpłatny.

Jedno drzewo to seria zdjęć wykonana na przestrzeni czasu, w obrębie jednego kadru. Nie ma zwykłych chwil, a jedyną stałą rzeczą jest zmiana. Mały wycinek otaczającego nas życia ulegający ciągłej przemianie.


Dominik Malinowski urodzony 1986 roku, absolwent Akademii Podlaskiej. Wybrałem fotografię bo łatwiej mi pokazać co czuję niż o tym mówić, fotografuje wszystko, mam aparat zawsze przy sobie, większość moich zdjęć to reportaż mojego życia. Osobista przygoda z fotografią zaczęła się z pasji mojego starszego brata. Od zawsze czułem potrzebę wyrażania siebie w jakieś formie sztuki, próbowałem malarstwa, rysunku, grafiki, fotografia została najbliższa mojemu sercu.

Akademicka Galeria Fotografii serdecznie zaprasza na wystawę Bogusława Skarusa zatytułowaną „Ludzie i miejsca prawdziwe”. Jest to już druga edycja wystawy w AGF, która pierwotnie miała miejsce 2014 roku, jednak została uzupełniona o nowe fotografie. Jak sama nazwa wystawy mówi, prace w niezwykle ciekawych kadrach prezentują ludzi, których autor napotkał i miejsca, które odwiedził podczas swoich dalekich podróży.

Wystawę można oglądać od 4 lutego do 30 kwietnia 2020 roku w godzinach 8:00 – 19:00. AGF znajduje się na dwóch kondygnacjach budynku Instytutu Informatyki przy ul. Sienkiewicza 51.

Wstęp wolny.


Boguslaw Skarus – animator kultury, wieloletni pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, pasjonat fotografii i dalekich podróży. W 2003 r. otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Siedlce w dziedzinie fotografii. W 2009 roku został uhonorowany „Wawrzynem Siedleckim” za całokształt pracy. Swoją pasję rozwija od ponad 30 lat. Początkowo fotografował Mazowsze i Podlasie, by potem wyruszać w coraz to bardziej odległe zakątki świata. Odwiedził i uwiecznił na zdjęciach m.in. Tajlandię, Kambodżę, Birmę, Laos, Indie, Nepal, Peru, Boliwię, Ekwador, Wenezuelę, Kirgistan, Tadżykistan, Tybet. Oprócz wernisaży i wystaw, które organizuje po każdej, od wielu lat spotyka się ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku i CKU, uczniami szkół podstawowych, gimnazjów, liceów oraz szkół wyższych i przybliża im uroki odwiedzonych krajów. Opowiada o tradycjach i zwyczajach, obrzędach, ludziach i miejscach, które poznał. Relacje z wyżej wymienionych spotkań można bez trudu odnaleźć w Internecie.

Fotogaleria

Akademicka Galeria Fotografii serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Bartosza Wołoszko zatytułowanej „Narodziny Strachu. Czarnobyl”. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 23 listopada 2019r. o godzinie 18:00 w AGF (budynek Instytutu Informatyki przy ul. Sienkiewicza 51). Samą wystawę można oglądać od 22.11.2019 r. do 30.01.2020r., w godzinach 8:00 – 18:00 na parterze i pierwszym piętrze AGF. Wstęp bezpłatny.

Co innego może budzić większy strach od niewidzialnej siły, która zabija powoli i w męczarniach?

Nazywam się Bartosz Wołoszko, zafascynowany tematyką Czarnobyla poprzez liczne dokumenty oraz książki.

Miejsce które dla dziesiątek tysięcy, jak nie setek czy milionów osób jest synonimem tragedii i strachu, dla mnie stało się marzeniem i celem.

Lecz nasuwa się pytanie… skoro to takie marzenie, to czemu w tytule pada fraza „Narodziny Strachu”?

Wyobraźcie sobie teraz swoje miasto, bez samochodów, bez ludzi. Co nastaje? Cisza.

Przerażająca cisza która fascynuje i powoduje niewyjaśnione obawy.

Miejsce pokazujące jaki mały i bezbronny jest człowiek. Szmer piasku pod nogami i szum wiatru. To jedyne dźwięki które usłyszysz będąc tam.

Jak to wygląda? Czy jest się czego obawiać 33 lata od tej tragedii?

Zapraszam Cię drogi widzu na moją pierwszą wystawę. Z miłą chęcią opowiem Ci więcej osobiście, tak jak i odpowiem na Twoje pytania.

Bartosz Wołoszko – urodzony w 1997 roku w Białej Podlaskiej, tam również mieszka i działa. Strażak, zawodowy kierowca, a przede wszystkim fotograf. Mówią w skrócie – człowiek orkiestra.

Miłość do fotografii narodziła się w 2012 i trwa do dzisiaj. Doświadczenie w wielu mediach lokalnych pozwoliły uczestniczyć w wielu wydarzeniach na skalę krajową. Zamiłowanie do motoryzacji przerodziło się w relacjonowanie Motoryzacyjnych Mistrzostw Polski czy Europy. A uzależnienie od mocnych doznań zaprowadziło do Czarnobyla, który otwiera furtkę do kolejnych emocjonujących i ekstremalnych wyjazdów.

Fotogaleria

Akademicka Galeria Fotografii zaprasza na wystawę fotografii Magdy Stasiuk pod tytułem „Portrety”. Ekspozycję można oglądać codziennie od 5 do 22 listopada w godzinach 8:00 – 18:00 na terenie Instytutu Informatyki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach (wejście od ulicy Sienkiewicza 51, parter). Wstęp wolny.

Magda Stasiuk o sobie powiedziałaby „jestem z Podlasia” i zdecydowanie mogłaby dodać, że nie ma tematu, który jej nie interesuje. Ukończyła Wydział Położnych MSZ, a także  studia biotechnologiczne na Politechnice Łódzkiej i w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Sama autorka o pasji jaką jest fotografia i zdjęciach prezentowanych w Akademickiej Galerii Fotografii mówi: „Fotografią interesuję się od tak dawna, że właściwie nie pamiętam pierwszego kontaktu z aparatem. Przygoda ta zaczęła się od enerdowskiej Very i radzieckiego aparatu Fied. Potem była samodzielna obróbka klisz w domowej szafie i łazience a w końcu przesiadłam się na sprzęt cyfrowy i opracowywanie zdjęć na komputerze. Ciągle się tego uczę, ale nie skupiam się na sprzęcie a równie chętnie używam lustrzanek Canon co smartfona i aparatów kompaktowych. Fotografia jest dla mnie ważna w każdej postaci – zarówno z pozycji odbiorcy, jak i twórcy(?)/wytwórcy(?) obrazów. Moje ulubione gatunki i tematy to reportaż, architektura i krajobraz oraz fotografia portretowa i streetowa.

Prezentowane fotografie to seria studyjnych i plenerowych portretów, w których starałam się utrwalić to, co najtrudniejsze do uchwycenia – siłę spojrzenia moich modeli.”

Pozostałe prace autorki są do odnalezienia zarówno na profilu:

facebookowym @magdafotografuje.kontakt

jak i Instagramie instagram.com/magdafotografuje.kontakt

Akademicka Galeria Fotografii zaprasza na wystawę Pauliny Nasiłowskiej-Kondej zatytułowaną „W podróży po Fuerteventurze”. Wystawę można oglądać od dnia 12 lipca do 30 sierpnia 2019 roku w AGF (parter Instytutu Informatyki przy ul. Sienkiewicza 51) w dni robocze w godzinach 8:00 – 15:00.

Mam na imię Paulina Nasiłowska-Kondej, mam 23 lata i aktualnie jestem studentką kryminologii. Wybrałam powyższy kierunek, ponieważ lubię nowości i wyzwania. Od dłuższego czasu interesuję się podróżami i innymi kulturami świata. Aktualnie udało mi się zwiedzić całą Europę i mikro część Świata Afryki. Hiszpania skradła moje serce po przez fascynujące miejsca klimat i ludzi. Podróżując robię mnóstwo zdjęć, aby żadna chwila nie umknęła mi nigdy z pamięci. Moja wystawa przedstawia część archipelagu Wysp Kanaryjskich, którą jest Fuertaventura. Wyspa należy do Hiszpanii posiada wiele pięknych krajobrazów i piaszczystych plaż. Skupiłam się na najbardziej charakterystycznych miejscach wyspy. Na fotografiach możemy odnaleźć między innymi Beatancuria – najpiękniejsze miasteczko Fuerteventury, zabytkowy młyn na wyspie, nieopodal małej wioski Ajuy znajduję się Czarna Zatoka, gdzie wg legend jaskinie w nadbrzeżnych skałach były wykorzystywane przez piratów jako magazyn na łupy i skarby.
Paulina

Akademicka Galeria Fotografii zaprasza na wystawę fotografii Artura Zdanowskiego zatytułowaną „Świat Widziany Sercem”. Ta duża wystawa została podzielona na dwie tematyczne części, które będą równolegle prezentowane w Siedlcach. Pierwszą z nich pod tytułem „Magia Wody” będzie można zobaczyć w Brofakturze (przy ul. Armii Krajowej 5), natomiast drugą „Piękno Natury” w AGF (parter Instytutu Informatyki przy ul. Sienkiewicza 51). Otwarcie wystawy: 1.03.2019 godz. 19:00Brofaktura.

Fotografie w obu lokalizacjach prezentowane będą w dniach od 1 marca do 14 kwietnia 2019 roku. Wstęp wolny. Zapraszamy. 

Urodzony w miejscowości Mordy, młode lata szkoły podstawowej spędził w Siedlcach.  
Następnie ukończył Liceum Plastyczne w Nałęczowie.
Architektura w Warszawie z racji dużej ilości matematyki nie okazała się jego pasją.  
To w Grafice Komputerowej Artur odnalazł możliwości rozwoju swojego potencjału twórczego.
Pracował jako Dyrektor Artystyczny w kilku agencjach reklamowych w Warszawie, prowadził studio fotograficzne „Magic Studio”, wraz z przyjacielem założył grupę foto-video Art-Pi.
Czując chęć i potrzebę dzielenia się talentem i umiejętnościami z innymi, wykładał Grafikę i Multimedia.
Uczył się, pracował i zwiedzał między innymi: Wurzburg na Bawarii w Niemczech, południe Francji, Stany Zjednoczone. Od 2005 roku mieszka w pięknym malowniczym artystycznym mieście Laguna Beach w słonecznej Kalifornii, które jest teraz dla niego domem, miejscem relaksu, inspiracji i pracy.
W Stanach Art Z. wystawia swoje prace na wielu znanych i renomowanych festiwalach artystycznych. Cieszą się one bardzo dużą popularnością wśród pasjonatów fotografii i kolekcjonerów z całego świata.
Zdjęcia Art Z. a także filozofia życia jest inspiracją dla wielu ludzi, którzy podobnie jak On, kochają podróże, fotografię, mają pasje w życiu oraz doceniają i szanują wartość bezcennej chwili.

“Świat Widziany Sercem” 

Wystawa ta jest obrazowym “dziękuję i szanuję” od Artura dla Świata, Rodziny, Przyjaciół, mieszkańców Siedlec i okolic.
Jest inspiracją i motywacją do realizowania swoich marzeń.  
Jest impulsem do pobudzenia Naszej świadomości na piękno, które jest dookoła.
Jest nauką szacunku i uwielbienia przyrody a także zachętą do podroży, zwiedzania wspaniałych miejsc, poznawania nowych ludzi i kultur.
Poprzez załączone do zdjęć motta i opisy, wyczula na piękno Świata i wartości Życia, które w dzisiejszych czasach są często przytłaczane przez piętno codzienności lub wręcz zapomniane.

Art Z., Brofaktura i Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach życzą wielu wspaniałych i niezapomnianych wrażeń.

Pozdrawiamy serdecznie.

Fotogaleria

AGF serdecznie zaprasza na wystawę fotografii Damiana Kruka pt. ” Siedlecka wędrówka. Dolina Muchawki „. Fotografie można oglądać codziennie od 10 stycznia do 10 kwietnia 2019r. Wstęp wolny.

Cześć, mieszkam w Siedlcach od urodzenia, mam 22 lata. Fotografuję od kilku lat. Swój pierwszy profesjonalny aparat (miał tryb manualny) kupiłem 4 lata temu za swoje pierwsze zarobione pieniądze. Mimo, że fotografuję krótko mam już kilka dużych osiągnięć:

  • pierwsze miejsce w Europejskim Konkursie Fotograficznym organizowanym przez firmę NIKON pod nazwą #LOOKBACKATNIKON,
  • drugie miejsce w konkursie ogólnopolskim na stulecie firmy NIKON organizowanym przez portal FOTOPOLIS.PL,
  • trzecie miejsce w konkursie ogólnopolskim „Oko na pracę” organizowanym przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

Fotografia jest moją największą pasją. Wstawanie o 3:00 nad ranem może nie jest zbyt łatwe, ale na szczęście wszystkie widoki, których namiastkę z nich możecie zobaczyć na tej wystawie rekompensują wszystkie nieprzespane noce.

A i bym zapomniał, moje prace możecie zobaczyć na mojej stronie na facebooku oraz na instagramie.

Damian Kruk

Fotogaleria

Akademicka Galeria Fotografii zaprasza na wystawę Agnieszki Czernik zatytułowaną „Widokówki”. Wystawę można oglądać od dnia 11 września do 30 listopada 2018 roku w AGF (pierwsze piętro Instytutu Informatyki przy ul. Sienkiewicza 51).


WIDOKÓWKI

Wielokrotnie wracam do wielu zdjęć traktując je jak widokówki. Większość z przedstawionych tutaj jest bardzo spontaniczna i nie planowana. Lubię patrzeć i przypominać sobie okoliczności ich powstawania i takie czyste uczucie bycia w tamtej chwili.

Agnieszka Czernik

Studiuję edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych i mam nadzieję że kręcę się wokół właściwych rzeczy. 

Fotogaleria

Akademicka Galeria Fotografii zaprasza na wystawę Karoliny Sadło zatytułowaną „City Shoots”. Wystawę można oglądać od dnia 11 września do 30 listopada 2018 roku w AGF (parter Instytutu Informatyki przy ul. Sienkiewicza 51).

CITY SHOOTS

Półroczna podróż po Czechach… i okolicach.

Jeden krok i można znaleźć się w ŚWIECIE, wśród jakiś ludzi i jakiś budynków.

Każdy przynosi do miasta swoją historię. Decydując sie na opuszczenie swoich czterech ścian, staje się częścią tłumu. Nie jest jednak do końca bezpieczny, naraża się na oceny innych, zaszufladkowanie i interpretację (na przykład przez fotografa, który może zrobić z jego historią co zechce). Trzeba się odważyć żeby wyjść do ludzi.

Ofiara jednocześnie często sama staje się sprawcą. Patrzy przecież na otaczających ją przechodniów, ocenia ich i architekturę miejsca w którym żyją. To są czyjeś ogródki i kamienice, czyjś styl i ubrania. 

Nazywam się Karolina Sadło, przez pół roku podróżowałam i studiowałam w Republice Czeskiej. Przychodzę z moimi „ustrzelonymi” historiami z Pragi, Drezna i Brna. Pokazuję subiektywne spojrzenie na tych ludzi i sytuacje, zamknęłam ich w fotografiach. Z drugiej strony, trudno oszacować ile mnie samej zostało w miejscach które odwiedziłam i jak wpływ na mnie wywarły. Pewne jest, że nie wróciłam taka sama.

Podróżowanie ma swoje blaski i cienie, jednak ja zdecydowanie je polecam!

Karolina Sadło

Ponadto dnia 7 grudnia 2018 roku w Akademickiej Galerii Fotografii odbył się finisaż wystawy Karoliny Sadło zatytułowanej „City Shoots”. Finisaż to uroczyste zamknięcie prezentowanej wystawy. Wydarzenie otworzył prodziekan Wydziału Nauk Ścisłych dr Mirosław Szaban. Następnie zostały zaprezentowane krótkie prezentacje multimedialne. O swojej przygodzie z fotografią i technologiami związanymi z geotagowaniem zdjęć opowiadał dr Marek Pilski. Później profesor dr hab. Tomasz Nowak z Zakładu Sztuki Wydziału Humanistycznego opowiedział o swoich podróżach do miasta Toledo w Hiszpanii i inspiracjach czerpanych z malarstwa El Greco. Na zakończenie autorka wystawy pani Karolina Sadło wspominała ludzi, miejsca i swoje aktywności jakie doświadczyła podczas pobytu w Czechach, skąd pochodziły zdjęcia prezentowane na wystawie. W wydarzeniu uczestniczyli licznie przybyli goście w tym rodzice, rodzeństwo, bliska rodzina pani Karoliny oraz jej znajomi.


Fotogaleria

Akademicka Galeria Fotografii zaprasza na wystawę fotografii Karoliny Sadło zatytułowanej „Wysztukować”. Miejsce wystawy: AGF w budynku Instytutu Informatyki przy ul. Sienkiewicza 51 (pierwsze piętro). Fotografie można oglądać od 25.09.2017 do dnia 30.11.2017 roku w godz. 8:00 – 19:00 wstęp wolny.

Fotografie powstały w trakcie wyjazdu do Niemiec, w poszukiwaniu tego, co w sztuce dzieje się teraz.

Nie chciałam tworzyć SZTUKI, a jedynie uchwycić to, co dla mnie wydawało się interesujące, będąc pod wrażeniem oglądanych prac. Fotografowałam miejsca i sytuacje w których one się znajdują, tworząc z nich mój obraz współczesnego świata.

Wysztukowane, bo właśnie „uszyte z kawałków”, które dostrzegłam w miejscach mojej podróży.

Jestem studentką drugiego roku Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych w Siedlcach.
Od dawna interesuję się szeroko rozumianą plastyką, jednak dopiero niedawno odkryłam wartość sztuki współczesnej. Uświadomiłam sobie, że obszar moich działań musi skupiać się na tym co dzieje się aktualnie, a nie na odległej historii, do której jednak podchodzę z szacunkiem.
Odwiedziłam w tym roku, w Grecji oraz Niemczech, wystawę sztuki współczesnej „Documenta 14” oraz „Sculpture Projecte in Munster”. Te doświadczenia wywarły na mnie duży wpływ, dlatego teraz chcę się nimi dzielić.

Karolina Sadło

Fotogaleria

AGF serdecznie zaprasza na wystawę fotografii Dariusza Skiermunta pt. „13:10”. Fotografie można oglądać codziennie od 28 sierpnia do 31 października 2017r.

Zdjęcia prezentowane na wystawie fotografii „13:10” zostały wykonane w 2017 roku, większość z nich została wykonana w Siedlcach.


O wystawie:

Fotografie przedstawiają obserwacje na temat piękna „starego”, często niezauważalnych, na pozór nic nie znaczących zdarzeń.
Rozpadający się stary dom, wyrzucone, niepotrzebne przedmioty wydają się ukrywać jakiś rodzaj tęsknoty za tym, co minęło, cichej tajemnicy, gasnącej pamięci.
Cierpliwym i szukającym, dają okazję do zastanowienia się, dostrzeżenia wartości zbyt często lekceważonych czy pomijanych.
Mam nadzieję, że to zestawienie kilkunastu prostych obrazów pozwoli choćby na chwilę refleksji, chwilę odpoczynku w codziennym naszym biegu „donikąd?”.

Dariusz Skiermunt

O autorze:
Student II roku Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych UPH.
Studiował również  Pedagogikę ze Specjalnością Kulturalno-Oświatową na Wydziale Pedagogiki i Kultury Wsi WSRP.
Uczestniczył w kilkuletnich zajęciach fakultetu fotografii i filmu.
Członek Koła Naukowego Plastyków EDU-ART.

Fotorelacja

Dnia 23 maja 2017 r. w Akademickiej Galerii Fotografii odbył się wernisaż grafiki Dariusza Skiermunta zatytułowany „Lekcja 1„. Wernisaż otworzył zastępca dyrektora Instytutu Informatyki dr inż. Mirosław Barański. Na wystawę przybyli między innymi prof. nadzw. dr hab. – Janina Florczykiewicz, dr Agnieszka Mazek, prof. nadzw. dr hab. Tomasz Nowak, prof. nadzw. dr hab. Mikołaj Bieluga, mgr Michał Gardziński, mgr Tadeusz Goc, mgr Zbigniew Młynarski, studenci II roku Edukacji Artystycznej i Informatyki a także bliscy znajomi autora. Nad wystawą czuwał jej kurator dr Marek Pilski. 

Wystawa „Lekcja 1” to zbiór uważnie wyselekcjonowanych prac graficznych, powstałych przy użyciu nieoczywistych technik. Głównym motywem wystawy są „nastroje” – jak to w życiu barwne i różnorodne.

Wystawę można oglądać od 23.05.2017 do 23.06.2017 r. codziennie w godzinach 8:00 – 18:00 w AGF przy ul. Sienkiewicza 51. Wstęp wolny.

Fotogaleria

W dniu 21 marca 2017 r. w Akademickiej Galerii Fotografii odbyło się oficjalne otwarcie wystawy fotografii Dariusza Skiermunta. Wystawa zatytułowana „Nie tylko moja Krynica” przedstawia okiem obiektywu zakątki miasteczka południowej Polski. Wystawę oficjalnie otworzył zastępca dyrektora Instytutu Informatyki dr inż. Mirosław Barański. Uroczystość otwarcia wystawy i spotkania z autorem uświetnili swoją osobą: dr Agnieszka Mazek (prowadząca warsztaty graficzne i projektowanie graficzne), dr Wojciech Sternak (fotografia, techniki graficzne w edukacji, intermedia), dr hab. Tomasz Nowak prof. UPH (rysunek, warsztaty malarskie), mgr Michał Gardziński (rzeźba). Spotkanie zgromadziło wielu sympatyków fotografii, wśród nich przybyli pracownicy WNŚ, miedzy innymi dr Waldemar Bartyna, mgr Zbigniew Młynarski, przedstawiciele koła programistów Instytutu Informatyki, przyjaciele autora, przedstawiciele lokalnych mediów oraz zainteresowani studenci naszej uczelni. Nad wystawą czuwał jej kurator dr Marek Pilski.

Prace można oglądać codziennie od 15.03.2017 do 28.04.2017 w godz. 8:00 – 18:00. Galeria znajduje w budynku Instytutu Informatyki przy ul. Sienkiewicza 51. Wstęp wolny.


Dariusz Skiermunt – student Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych UP-H. Studiował również Pedagogikę ze Specjalnością Kulturalno-Oświatową na Wydziale Pedagogiki i Kultury Wsi WSR-P. Uczestniczył w zajęciach fakultetu fotografii i filmu. W czasie studiów na WSR-P w Siedlcach współorganizator licznych rajdów pieszych i rejsów żeglarskich – jako student i działacz PTTK w Siedlcach. W roku 2007 współzałożyciel Stowarzyszenia „Prometeusz” Siedlce – zapalmy promyk nadziei. Klub Sportowy „Prometeusz”, w latach 2007-2017 pełni funkcję prezesa. Zainteresowania: sztuki plastyczne, film, fotografia, działalność społeczna, sport, piłka nożna, sztuki walki, żeglarstwo, łucznictwo, poezja. 

Fotogaleria

{gallery}ii_2017/wernisaz_dariusz_skiermunt{/gallery}

Foto: Piotr Uziak

W dniu 17 października 2016r. w Akademickiej Galerii Fotografii odbyło się oficjalne otwarcie wystawy Ferdynanda Sosnowskiego. Wernisaż nosił nazwę „Makro – świat widzialny i niewidzialny” i stanowił przekrój licznych wypraw autora na łono natury. Wystawę oficjalnie otworzyła Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych prof. nzw. dr hab. Wiesława Barszczewska. Uroczystość otwarcia wystawy i spotkania z autorem uświetnili swoją osobą Prodziekan WNŚ ds. Promocji i Rozwoju dr Mirosław Szaban i Prodziekan WNŚ ds. studenckich dr Danuta Kroczewska. Nad wystawą czuwał jej kurator dr Marek Pilski. Spotkanie zgromadziło wielu sympatyków fotografii, wśród nich przybyli pracownicy WNŚ, najbliższa rodzina i przyjaciele autora, przedstawiciele lokalnych mediów oraz zainteresowani studenci naszej uczelni. 

Prace można oglądać codziennie od 12.10.2016 do 30.11.2016 w godz. 8:00 – 18:00. Galeria znajduje się na dwóch kondygnacjach budynku Instytutu Informatyki przy ul. Sienkiewicza 51. Wstęp wolny.


makro sosnowski

Makro – świat widzialny i niewidzialny


Ulotne chwile, cisza i gwar, cień i kolory. Życie wre. 
W makroświecie nie można się nudzić. 
Obejrzyjmy ten mały wielki świat przez powiększające szkło obiektywu aparatu fotograficznego.

Jak wracam pamięcią, kiedy byłem małym chłopcem czułem się, jak młody Bóg. Mój cień padał bladym strachem na okolicznych mieszkańców świata makro. Wszystko co nie było szybsze niż ja padało łupem moich ciekawskich oczu i wszędobylskich dłoni.
Z tym okresem wiąże się wiele emocjonujących wspomnień, które trwają do dzisiaj. Podglądając owady przez obiektyw czuję się jakbym powracał do młodzieńczych lat. Buszowanie po krzakach, polach, łąkach i ogrodach budzi pierwotny instynkt łowcy. Radość związana z tropieniem i „polowaniem” nie zmieniła się. Natomiast zdobyczą nie są już żywe stworzenia lecz cyfrowe zdjęcia. I właśnie zdjęcia owadów i kwiatów są moimi trofeami.

Ferdynand Sosnowski



Ferdynand Sosnowski, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręg Warmińsko – Mazurski, Laureat wielu konkursów fotograficznych:

  • 1996 r. III miejsce w konkursie fotograficznym ,,Wiosna 96” ,organizowanym przez „Kurek Mazurski”,
  • 1997 r. I miejsce w konkursie fotograficznym ,,Wakacje”, organizowanym przez „Nasz Mazur”,
  • 2007 r. III miejsce w konkursie makrofotografii Okręgu Warmińsko-Mazurskiego,
  • 2008 r. I miejsce w konkursie makrofotografii Okręgu Warmińsko–Mazurskiego,
  • 2009 r. wyróżnienie w konkursie makrofotografii Okręgu Warmińsko–Mazurskiego,
  • 2010 r. wyróżnienie w konkursie ,,Fotograf Szczycieński”,
  • 2011 r. I miejsce w konkursie ,,Najpiękniejsza Fotografia Zimowa”,
  • 2015r. I,II,III miejsce w konkursie makrofotografii Okręgu Warmińsko–Mazurskiego.

Prace autora prezentowane były na różnych wystawach w Szczytnie , Olsztynie, Olsztynku, Ostródzie, Iławie, Biskupcu.

Fotogaleria

Dnia 10 listopada 2015r. w Akademickiej Galerii Fotografii odbył się wernisaż wystawy fotografii Moniki Pyrki-Filipiuk zatytułowany „Rok w moim obiektywie – KRAJOBRAZY”. Wernisaż otworzył Prodziekan Wydziału Nauk Ścisłych dr Mirosław Szaban. Na wystawę przybyli liczni przyjaciele autorki, znajomi, miłosnicy fotografii oraz przedstawiciele siedleckich mediów. Nad wystawą czuwał jej kurator dr Marek Pilski. 

Wystawa „Rok w moim obiektywie Krajobrazy” to zbiór uważnie wyselekcjonowanych fotografii (blisko 50 sztuk), powstałych podczas licznych podróży autorki na przestrzeni ostatniego roku.  Tematem przewodnim wernisażu są krajobrazy, bez wątpienia jednej z ulubionych dziedzin fotografii twórczyni wystawy. 

Monika Pyrka-Filipiuk urodzona w Siedlcach obecnie zamieszkała w Wielkiej Brytanii, absolwentka Akademii Podlaskiej w Siedlcach kierunku Informatyka. 

Zamiłowanie do fotografii na poważnie odkryła studiując grafikę na wydziale Sztuka i projektowanie na Uniwersytecie Bedfordshire, Luton w Wielkiej Brytanii.

Grafiką, cyfrową edycją i post produkcją obrazów zajmuje się już od kilku lat, wielka pasjonatka sztuk wizualnych.

Fotogaleria

7 października w Akademickiej Galerii Fotografii przy ulicy Sienkiewicza 51 w gmachu Instytutu Informatyki Wydziału Nauk Ścisłych UPH w Siedlcach odbył się wernisaż czterech wystaw fotograficznych.

Pierwsza z nich to „Street Foto. Siedlce – moje miasto„, która jest efektem dwumiesięcznej pracy piętnastu autorów – uczestników realizowanego przez stowarzyszenie DESCARTES projektu warsztatów fotografii ulicznej o tej samej nazwie. Warsztaty obejmowały cykl wykładów, plenerów i konsultacji. Warsztaty prowadzone były przez Joannę KinowskąKatarzynę Kiki KrzykowskąMateusza GrybczynskiegoMaksa Skrzeczkowskiego i Marcina Sutryka. Do wystawy zostały wybrane najlepsze prace ukazujące wieloaspektowy obraz Siedlec. Każde zdjęcie ukazuje miasto, ujęte w sposób oczywisty lub zaskakujący, prezentując tym samym miasto znane-nieznane. Zaprezentowane fotografie przedstawiają miejsca najczęściej odwiedzane przez siedlczan, jak również zapomniane, schowane w osiedlowych podwórkach. To galeria miejsc, twarzy, sytuacji… Te zdjęcia mogą wprawić w zachwyt, sprowokować uśmiech lub też skłonić do refleksji. Autorami wystawy są: Renata Ciok, Mariusz Cudny,Aneta Durka, Marcin Garucki, Damian Hardej, Aleksandra Jurkowska, Magdalena Kąca, Izabela Kuniewicz, Jarek Kurzawa, Krzysztof Miduch, Dorota Pogorzelska, Adrian Rykiel, Aleksander Skums, Kamil Soseński oraz Łukasz Wawrzyszczuk.
Kolejne trzy wystawy znajdują się na pierwszym piętrze AGF. Są to kolejno:

  • „The Underpass” Katarzyny Krzykowskiej, prezentowany cykl jest niezamkniętą obserwacją socjologiczną tego, co się dzieje w warszawskich podziemiach.
  • „Plecy” Mateusza Grybczyńskiego, fotografia, których bohaterami są ludzie codziennie przemieszczający się po ulicach miasta fotografowani z tyłu.
  • „Powidoki” Marcina Sutryka, który przedstawia na swoich fotografiach miejskie zjawisko powidoku. Ciekawostką w tym przypadku jest fakt, iż te zdjęcia zostały wykonane w formie analogowej i nie zostały obrobione w żadnym programie graficznym.

Wernisaż otworzył zastępca dyrektora Instytutu Informatyki dr Mirosław Barański. Nad wystawą czuwał jej kurator dr Marek Pilski.

Wystawę można oglądać do 6 listopada 2015r. w Akademickiej Galerii Fotografii, codziennie w godz. 8:00-19:30.

Dnia 16 maja 2015 roku Akademicka Galeria Fotografiiw ramach ogólnopolskiej imprezy kulturalnej „Noc Muzeów” wraz ze Stowarzyszeniem DESCARTES w godzinach nocnych udostępniła wystawę zwiedzającym.

Program nocy muzeów obejmował atrakcje dla wszystkich grup wiekowych. Dla najmłodszych przygotowano przytulne miejsce i czytanie wierszy. Dla młodzieży zorganizowano pokaz tańca break dane wykonany przez Damiana „Dziobro” Jóźwiuka i Kubay „Wachcio” Wachowicza. Wszyscy zwiedzający mogli oglądać wernisaż zdjęć Wschodnich Projektów Fotograficznych poszerzony o elektroniczną prezentację zdjęć, które nie pojawiły się w formie drukowanej na obecnej wystawie. W ramach części poetyckiej można było usłyszeć występ duetu Natalia Lipińska (wokal) i Grzegorz Lewczuk (gitara) oraz autorskie czytanie poezji pani Ewy Zborowskiej Buczek w ramach premiery i promocji jej najnowszej publikacji „Układam świat mój”.

Foto: Mariusz Drabio

Więcej informacji o wydarzeniu „Noc muzeów” można znaleźć pod linkiem:

https://www.facebook.com/events/993531043998392

Ponadto w ramach nocy muzeów na terenie wokół Akademickiej Galerii Fotografii zorganizowana została nocna sesja fotograficzna „In The Night”.

Foto: Mariusz Drabio (Wschodnie Projekty Fotograficzne)

Wybrane galerie zdjęć wykonane w ramach sesji „In The Night” można zobaczyć na stronie wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/1402112633446401/

W dniu 4 marca 2015r. w Akademickiej Galerii Fotografii odbyło się oficjalne otwarcie wystawy zdjęć Wschodnich Projektów Fotograficznych. Wernisaż ten obejmował wybrane prace, które zostały wykonane podczas tematycznych sesji organizowanych od początku istnienia WPF, czyli od listopada 2012r. 

Wystawę oficjalnie otworzyła Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych dr hab. Wiesława Barszczewska. Otwarciu przewodniczyli również: zastępca dyrektora Instytutu Informatyki dr inż. Mirosław Barański, opiekun AGF dr Marek Pilski oraz prezes WPF Marcin Sutryk. Wernisaż zgromadził wielu uczestników sesji WPF (fotografów, modelki, stylistów), sympatyków fotografii, przedstawicieli siedleckich mediów oraz studentów naszej uczelni. 


Fotografie (blisko 60 sztuk) można oglądać w Akademickiej Galerii Fotografii działającej przy Instytucie Informatyki, ul. Sienkiewicza 51. Wystawa będzie otwarta do 15 czerwca 2015r. Wstęp wolny. 

Wschodnie Projekty Fotograficzne organizuje otwarte, bezpłatne, tematyczne sesje zdjęciowe, skupiając pasjonatów i hobbystów wszystkiego, co jest związane z powstawaniem fotografii. Obok fotografów w plenerach fotograficznych uczestniczą modelki, wizażystki, stylistki. Do udziału w projektach zapraszani są wszyscy niezależnie od wieku, doświadczenia, umiejętności. Każdy może spróbować swoich sił zarówno z jednej, jak i drugiej strony obiektywu, rozwijać swoje pasje, doskonalić umiejętności i rozbudować portfolio o zdjęcia, które często byłyby trudne do wykonania w indywidualnych, prywatnych projektach. To wszystko sprawia, że w organizowanych przez WPF sesjach uczestniczą zarówno profesjonaliści, jak i – stawiając swoje pierwsze kroki w modelingu czy fotografii – amatorzy. Grupa przykłada dużą wagę do tego, aby dawać możliwość rozwoju wszystkim biorącym udział w współtworzeniu WPF. Dlatego WPF zorganizowały i przeprowadziły cykl różnorodnych warsztatów, spotkań lub pokazów przeznaczonych dla fotografów, modelek i wizażystek, które pozwoliły podnieść ich umiejętności. Były to warsztaty stylizacji ubioru (prowadzenie Joanna Kuć), stylizacji fryzur (Łukasz Lipiński), wizażowe (Anna Urszula Maryańska), warsztaty fotograficzne o różnej tematyce (prowadzący: Tomasz Rutkowski, Marcin Sutryk, Jarosław Grudziński, Anna Musiałówna i Adam Hayder), modelingowe (prowadzenie Katarzyna Górska), wykłady z historii sztuki (Maja Pałuska) oraz wykład na temat historii mody (Malwina Wójcik). Organizatorzy Wschodnich Projektów Fotograficznych powołali do życia Stowarzyszenie Descartes, które będzie wspierać WPF, jak i inne ciekawe inicjatywy artystyczne nie tylko z dziedziny fotografii.

Fotogaleria:

W dniu 3 grudnia 2014r. w Akademickiej Galerii Fotografii odbyło się oficjalne otwarcie wystawy prac znanego siedleckiego podróżnika i fotografika Bogusława Skarusa. Wernisaż nosił nazwę „Ludzie i miejsca prawdziwe” i stanowił przekrój licznych podróży autora, który odwiedził z obiektywem aż pięć kontynentów. Fotografia nie kłamie, zdjęcia przedstawiają prawdziwe a zarazem egzotyczne dla nas miejsca i niezwykłych ludzi. Wystawę oficjalnie otworzyła Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych dr hab. Wiesława Barszczewska. Otwarciu poza autorem przewodniczyli dyrektor Instytutu Informatyki prof. dr hab. inż. Andrzej Barczak, założyciel Akademickiej Galerii Fotografii mgr Stefan Skulimowski oraz  jej obecny opiekun dr Marek Pilski. Spotkanie zgromadziło wielu sympatyków fotografii, wśród nich licznie przybyli pracownicy WNŚ, przyjaciele autora oraz zainteresowani studenci naszej uczelni.

Wernisaż (ponad 60 fotografii) oglądać można od 12 listopada 2014r. do 27 lutego 2015r. w godzinach 8:00 – 19:00. Galeria znajduje się na dwóch kondygnacjach budynku Instytutu Informatyki przy ul. Sienkiewicza 51. Wstęp wolny.

Boguslaw Skarus – animator kultury, wieloletni pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, pasjonat fotografii i dalekich podróży. W 2003 r. otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Siedlce w dziedzinie fotografii. W 2009 roku został uhonorowany „Wawrzynem Siedleckim” za całokształt pracy. Swoją pasję rozwija od ponad 30 lat. Początkowo fotografował Mazowsze i Podlasie, by potem wyruszać w coraz to bardziej odległe zakątki świata. Odwiedził i uwiecznił na zdjęciach m.in. Tajlandię, Kambodżę, Birmę, Laos, Indie, Nepal, Peru, Boliwię, Ekwador, Wenezuelę, Kirgistan, Tadżykistan, Tybet. Oprócz wernisaży i wystaw, które organizuje po każdej, od wielu lat spotyka się ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku i CKU, uczniami szkół podstawowych, gimnazjów, liceów oraz szkół wyższych i przybliża im uroki odwiedzonych krajów. Opowiada o tradycjach i zwyczajach, obrzędach, ludziach i miejscach, które poznał. Relacje z wyżej wymienionych spotkań można bez trudu odnaleźć w Internecie.

Strona domowa autora: www.skarus.pl

Dnia 3 grudnia 2014r. o godzinie 13:30 w Akademickiej Galerii Fotografii odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy prac znanego siedleckiego podróżnika i fotografika Bogusława Skarusa. Wernisaż nosi nazwę „Ludzie i miejsca prawdziwe” i stanowi przekrój licznych podróży autora, który odwiedził z obiektywem aż pięć kontynentów. Fotografia nie kłamie, zdjęcia przedstawiają prawdziwe a zarazem egzotyczne dla nas miejsca i niezwykłych ludzi.

Galerię można oglądać od 12 listopada 2014r. do 27 lutego 2015r. w godzinach 8:00 – 19:00. Wstęp wolny.

Boguslaw Skarus – animator kultury, wieloletni pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, pasjonat fotografii i dalekich podróży. W 2003 r. otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Siedlce w dziedzinie fotografii. W 2009 roku został uhonorowany „Wawrzynem Siedleckim” za całokształt pracy. Swoją pasję rozwija od ponad 30 lat. Początkowo fotografował Mazowsze i Podlasie, by potem wyruszać w coraz to bardziej odległe zakątki świata. Odwiedził i uwiecznił na zdjęciach m.in. Tajlandię, Kambodżę, Birmę, Laos, Indie, Nepal, Peru, Boliwię, Ekwador, Wenezuelę, Kirgistan, Tadżykistan, Tybet.
Oprócz wernisaży i wystaw, które organizuje po każdej , od wielu lat spotyka się ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku i CKU, uczniami szkół podstawowych, gimnazjów, liceów o raz szkół wyższych i przybliża im uroki odwiedzonych krajów. Opowiada o tradycjach i zwyczajach, obrzędach, ludziach i miejscach, które poznał. 


Relacje z wyżej wymienionych spotkań można bez trudu odnaleźć w Internecie.


Strona domowa autora: www.skarus.pl

W dniu 11 czerwca o godz. 12:30 w Akademickiej Galerii Fotografii odbyło się oficjalne otwarcie wystawy prac znanego fotografika artysty Zdzisława Rynkiewicza. Ten wyjątkowy wernisaż nosi tytuł „Fotografia według Stanisława Rynkiewicza” promuje on 60-letnią pracę twórczą autora. Prezentowane zdjęcia zostały wykonane w latach 1954 – 2014.

Wystawę otworzył prof. dr hab. Andrzej Barczak, Dyrektor Instytutu Informatyki, który przedstawił biografię autora, opowiedział o jego licznych wyróżnieniach i wystawach, na których prezentowano fotografie. Otwarciu przewodzili również zastępca dyrektora Instytutu dr Mirosław Barański oraz opiekun galerii dr Marek Pilski. W trakcie otwarcia zaprezentowany został dostępny do nabycia album autora będący wyjątkowym przekrojem jego wieloletniej twórczej pracy artystycznej. W otwarciu uczestniczyli studenci kierunku informatyka. Warto dodać, że galeria otwarta jest (wejście bez opłat) dla wszystkich zainteresowanych w godzinach pracy Instytutu Informatyki włączając w to soboty i niedziele do końca czerwca bieżącego roku.

Niestety, ze względów rodzinnych, w wernisażu nie mógł uczestniczyć autor.

Zdzisław Rynkiewicz urodził się w 1931 roku w Karolinie. Brał udział w ponad 150 międzynarodowych i krajowych wystawach fotograficznych. Laureat dziesiątków międzynarodowych konkursów fotograficznych. Przez trzy kadencje był prezesem Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego. Więcej informacji o autorze na www.zrynkiewicz.pl

Fotogaleria:

W dniu 7 marca 2013 roku odbył się wernisaż prac, które zostały nadesłane w III edycji konkursu fotograficznego Fotopołowyprzeznaczonego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku konkurs był zatytułowany „Szkolne życie w obiektywie”. Nadesłane zdjęcia były ocenione przez jury, które wybrało 30 najlepszych prac. Spośród nich zostało nagrodzonych 5 najlepszych prac.

Wernisaż otworzył dr hab. inż. Zbigniew Karczmarzyk, prof. nzw. UPH, prorektor ds. rozwoju. Podczas wernisażu obecna była również dr hab. Barbara Gąsiorowska, prof. nzw. UPH, prorektor ds. studiów. Z kolei o wystawie opowiedział mgr Zbigniew Młynarski, opiekun Akademickiej Galerii Fotografii (Instytut Informatyki), który przedstawił wszystkim zgromadzonym najważniejsze dokonania uczestników konkursu w dziedzinie fotografii. Następnie zostały wręczone dyplomy i nagrody dla zwycięzców konkursu. Wręczyła je JM Rektor dr hab. Tamara Zacharuk, prof. nzw. UPH. Wernisaż poprowadziła mgr Ewa Nasiłowska.

Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce – Magdalena Kaczyńska (Olsztyn), „W trakcie tworzenia”,
II miejsce – Daniel Kocon (Łaskarzew), „Uniesiony natchnieniem”,
III miejsce – Agata Tondera (Skrzelew), „Piórnik – skrzynia skarbów”.

Ponadto nagrody zdobyli:

Nagroda JM Rektora UPH – Marcin Redosz (Siedlce), „Maturra”,
Nagroda w głosowaniu Internautów – Natalia Grosiak (Pionki), „Poszukiwania w szkolnej bibliotece”.

Nagrody ufundowały firmy Iwonex oraz Życie Siedleckie.

Wyróżnione prace można zobaczyć w Akademickiej Galerii Fotografii mieszczącej się w budynku Instytutu Informatyki przy ul. Sienkiewicza 51 oraz na witrynie konkursu pod adresem www.konkurs.uph.edu.pl.

Relację z wernisażu można również zobaczyć na stronie TV Siedlce.

18 kwietnia br. w Akademickiej Galerii Fotografii przy ul. Sienkiewicza 51 otwarto wystawę zdjęć wykonanych na Litwie we wrześniu 2011 roku, zatytułowanej Litwa – kolory, spotkania, smaki… Autorami prac są członkowie Grupy Twórczej Fotogram i Fotoklubu Bialskiego: Aneta Abramowicz, Jarosław Domański, Anna Figat, Adam Krasuski, Henryk Oleszczuk oraz Aleksander Skums – nauczyciel akademicki UPH.


Wystawę otworzył prof. dr hab. Andrzej Barczak, Dyrektor Instytutu Informatyki. W imieniu Prezydenta Miasta Siedlce głos zabrał Wiceprezydent Jarosław Głowacki, który podziękował fotografom za podjęcie tego tematu. Ideę wyjazdu i sylwetki uczestników zebranym zaprezentowała Aneta Abramowicz, przedstawicielka uczestników pleneru na Litwie. Uroczystość poprowadził kurator Galerii mgr Zbigniew Młynarski.

Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni do skosztowania litewskich przysmaków. Wystawa jest prezentowana na trzech kondygnacjach budynku Instytutu Informatyki. Czynna będzie do 15 maja 2012 r. w godz. 9.00-17.00.

Serdecznie zapraszamy!

FOTOPOŁOWY. W dniu 8 marca br. miał miejsce wernisaż wystawy pokonkursowej. Autorami prac jest młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Imprezę otworzył JM Rektor UPH prof. Antoni Jówko. W trakcie spotkania Pani Ewa Nasiłowska – Kierownik Biura Promocji przedstawiła zebranym historię i ideę konkursu. Natomiast nadesłane prace podsumował, zabierając głos w imieniu członków komisji konkursowej Pan Zbigniew Młynarski – kurator galerii. Podczas wernisażu JM Rektor – prof. dr hab. Antoni Jówko i Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju – prof. dr hab. Tamara Zacharuk wręczyli młodzieży pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Laureatami II edycji konkursu FOTOPOŁOWY zostali:

  • I miejsce – Paulina Walczak (Kraków) „Jeszcze nie jest za późno”
  • II miejsce – Izabela Górska (Węgrów) „Paryskie misie”
  • III miejsce – Paulina Steckiewicz (Biała Podlaska) „Księżycowy szlak”


Sponsorem nagród głównych była Drukarnia Iwonex.

Nagroda Prezydenta Miasta Siedlce – Krzysztof Kalbarczyk (Pionki) „Zdjęcie jednego z klasztorów wschodniego kościoła ortodoksyjnego” – zwycięzca głosowania Internautów

Nagroda JM Rektora UPH – Katarzyna Maciejewska (Sokołów Podlaski) „Ocalić od zapomnienia”

Nagroda miesięcznika „Kultura Siedlecka” – Maciej Mieszalski (Gliwice) „Samotna mewa”

Wyróżnienia otrzymali:

  • Michał Charyton (Siemiatycze) „Przydrożne stoisko”
  • Mateusz Maluśki (Nowy Tomyśl) „Koza i Bałtyk”
  • Adrianna Juda (Zgorzelec) „Portugalia”
  • Maria Niewęgłowska (Siedlce) „Dziesięć po piątej”


Ponadto na wystawę zakwalifikowali się:

  • Jerzy Zagórski (Otwock) „Stawa Młyny”
  • Maria Widulińska (Kozia Wola) „Widok na Tatry”
  • Aleksandra Głodek (Ryki) „Wydma – nie dotykać!”
  • Weronika Śledź (Łuków) „Barretstown – Irlandia”
  • Mateusz Witkowski (Hańsk) „3D”
  • Damian Malicki (Małaszewicze Duże) „Klif”
  • Mateusz Szeliga (Gryfów Śląski) „Też będę fotoreporterem”
  • Aneta Sieszpowska (Stare Lipiny) „Starożytne ruiny”
  • Karolina Stolarz (Łochów) „Dolina”
  • Piotr Zabłudowski (Straszyn) „Odpoczynek”
  • Mateusz Maluśki (Nowy Tomyśl) „Parowóz”
  • Ewelina Kaczmarek (Chmielew) „Morze”
  • Małgorzata Wiśniewska (Grudziądz) „Podwórko”
  • Elżbieta Dorota Wątor (Lublin) „Korona Lublina”
  • Agata Panek (Płock) „Chłopiec z muszelkami”
  • Agnieszka Kamińska (Zamość) „El Golfo”
  • Olga Kryszczuk (Sokołów Podlaski) „Droga do nikąd” oraz „Martwa natura”
  • Joanna Polkowska (Kałuszyn) „Przez szybę”
  • Damian Wachoński (Sulechów) „Chłopak z gitarą” oraz „Kamienica”

Tegoroczna, II edycja konkursu FOTOPOŁOWY została objęta patronatem honorowym przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Siedlce oraz JM Rektora UPH. Patronat medialny nad przedsięwzięciem sprawowali – TV Siedlce i miesięcznik „Kultura Siedlecka”. Wystawa czynna jest 7 dni w tygodniu do końca miesiąca (Akademicka Galeria Fotografii, budynek Instytutu Informatyki, ul. Sienkiewicza 51).

Szerzej o wernisażu w Wiadomościach Siedleckich.

Zapraszamy również na stronę konkursową – www.konkurs.uph.edu.pl.

10 marca 2011 roku w Akademickiej Galerii Fotografii mieszczącej się w Instytucie Informatyki UPH odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Fotopołowy 2011”. Autorami prac jest młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych. Ekspozycja stanowi pokłosie I edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego organizowanego przez Biuro Promocji UPH.

Wystawę otworzył JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego – prof. dr hab. Antoni Jówko. W imieniu Prezydenta Miasta Siedlce głos zabrał pan Leszek Borkowski – Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Siedlce. Na wernisaż przybyli również Prorektor ds. Nauki – prof. dr hab. Kazimierz Jankowski, prof.  dr hab. Tamara Zacharuk – Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju oraz  Prodziekani Wydziału Przyrodniczego – prof. dr hab. Elżbieta Królak i prof. dr hab. Stanisław Socha. W trakcie spotkania Kierownik Biura Promocji – pani Ewa Nasiłowska przedstawiła zebranym historię, ideę i rozstrzygnięcie konkursu, po czym nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom i dyplomów wszystkim osobom wyróżnionym wystawą.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce — Wojciech Romański „Dom niewoli
II miejsce — Magdalena Jolanta Kostyra „Dzieciństwo”
III miejsce — Joanna Bernatowicz „Dublin’s Railway Street, 05.48″

Nagrodę JM Rektora Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego otrzymał Kamil Szubielski za zdjęcie „Głowa do góry!!!„.
W głosowaniu Internautów największą liczbę głosów zdobył Damian Malicki za zdjęcie „Smutek„.

Wyróżnienia otrzymali:

Nagrodę „Kultury Siedleckiej” otrzymali Wojciech Romański, Magdalena Jolanta Kostyra, Joanna Bernatowicz

Na wystawę Jury zakwalifikowała również zdjęcia następujących uczestników konkursu:

  • Agata Grajdek „Czekając” (Zawiercie)
  • Agnieszka Skrzecz „Historia pewnej znajomości” (Maków Mazowiecki)
  • Alicja Borczakowska „Ławeczka” (Warszawa)
  • Angelika Maksalon „Dziewczyna w wodzie” (Rębkowo)
  • Cezary Pielasa „Więź” (Mińsk Mazowiecki)
  • Dominika Kler „Lato w Siemianówce” (Siedlce)
  • Grzegorz Masztakowski „Aleksandra” (Gostynin)
  • Izabela Górska „Tajemniczy tunel” (Węgrów)
  • Jakub Wysocki „Fish Hunger” (Tłuszcz)
  • Julia Wach „London eye” (Radom)
  • Katarzyna Gałachowska „Jabłko” (Siedlce)
  • Katarzyna Perzyna „Ruiny owiane tajemnicą” (Piaseczno)
  • Maciej Madej „Przemijanie…” (Ryki)
  • Marcin Lachowski „Koty” (Warszawa)
  • Michał Charyton „Łódź” (Siemiatycze)
  • Olaf Kowalski „Pokazy lotnicze” (Wrocław)
  • Paulina Gruszczyńska „Walka o względy” (Międzyrzec Podlaski)
  • Piotr Śmiechowski „Na klatce” (Milanówek)
  • Urszula Borkowska „Zobacz muzykę” (Mińsk Mazowiecki)
  • Marta Lewandowska „Oczami suflera” (Stanisławów Pierwszy)

Zdjęcia  finałowe oglądać można w Akademickiej Galerii Fotografii przez najbliższy miesiąc. Serdecznie zapraszamy!

Strona konkursowa – www.konkurs.uph.edu.pl 

Dnia 2 czerwca 2010 roku o godzinie 11.30 odbył się IX wernisaż wystawy prac studentów I i III roku Informatyki, zatytułowany „Zdjęcia z szuflady”. Wystawę otworzył dyrektor Instytutu Informatyki prof. dr hab. inż. Andrzej Barczak.

Galeria ta łączy ze sobą wiele gatunków i form fotografii, od szerokich krajobrazów po wąski detal, od bliskich nam ludzkich spojrzeń po tajemniczy i zaskakujący świat. Serdecznie zapraszam do przeniesienia się w świat fotografii studentów Akademii Podlaskiej.

W wernisażu uczestniczyli:

  • Agnieszka Wilczyńska
  • Magdalena Borkowska
  • Joanna Rydzewska
  • Adrian Cymerman
  • Michał Goławski
  • Tomasz Jastrzębski
  • Mariusz Teresczuk
  • Łukasz Somla
  • Dominik Czerepiński

Fotografie można oglądać w Akademickiej Galerii Fotografii działającej przy Instytucie Informatyki, ul. Sienkiewicza 51. Wystawa będzie otwarta do września 2010 roku.

W ramach XII Festiwalu Nauki i Sztuki 22 października 2010 roku Akademicka Galeria Fotografii w Siedlcach zaprezentowała zdjęcia studentów Foto Academie z Amsterdamu. Akademia jest największym studium fotografii w Holandii, kształcącym fotografów przez ćwierć wieku.

Wśród prac przeszło dwudziestu fotografików zwracają uwagę zdjęcia Patrycji Lasocińskiej, której wystawę można było obejrzeć pięć lat temu w ramach VII Festiwalu Nauki i Sztuki. Wystawę zatytułowaną “FIAT LUX” rozpoczął wernisaż, na którym oprócz zgromadzonej publiczności obecni byli Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju prof. nzw. dr hab. Tamara Zacharuk oraz organizator festiwalu dr Ryszard Kowalski.

Wystawę można oglądać do końca listopada 2010 roku.

W dniu 31 marca 2010 roku o godz. 13.00 odbył się wernisaż wystawy fotografii Tomasza Tomaszewskiego zatytułowanej „Cześć pracy”. Wystawę otworzył dyrektor Instytutu Informatyki prof. dr hab. inż. Andrzej Barczak. Po wernisażu odbyło się spotkanie autora zdjęć ze studentami i pracownikami uczelni. Fotografie można oglądać w Akademickiej Galerii Fotografii działającej przy Instytucie Informatyki, ul. Sienkiewicza 51. Wystawa będzie otwarta do 30 kwietnia 2010 roku.

W dniu 27 stycznia 2010 roku w Galerii Akademii Podlaskiej w Bibliotece Głównej AP odbył się wernisaż wystawy „Kolekcja obrazów Akademii Podlaskiej”. Część zbiorów można oglądać w Akademickiej Galerii Fotografii działającej przy Instytucie Informatyki, ul. Sienkiewicza 51. Wystawę można zwiedzać do 31 marca 2010 roku.

W dniu 1 kwietnia 2009 roku Akademicka Galeria Fotografii w Siedlcach zaprezentowała zdjęcia znanego fotografika specjalizującego się w fotografowaniu muzyków jazzowych – Marka Karewicza. Na wernisażu obecni byli m.in.: Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych prof. dr hab. Iwona Szamrej Foryś, Prodziekan Wydziału Nauk Ścisłych dr Jacek Florek, dyrektor Instytutu Informatyki AP prof. dr hab. Andrzej Barczak, zastępca dyrektora Instytutu Informatyki mgr Stefan Skulimowski. Na wernisażu autor przedstawił galerię najważniejszych zdjęć, które posiada w swoim dorobku artystycznym.

… W młodości brałem udział w realizacji siedemnastu filmów. Jako operator przez pewien czas współpracowałem z „Warszawską Spółdzielnią Filmową” oraz telewizją. To był kołchoz, w którym królowała odpowiedzialność zbiorowa. Zrezygnowałem, jako że film w ogóle nie stwarza możliwości samodzielnej pracy: na planie zawsze obecne są sekretarki, aktorki, tabun pracowników technicznych. A ja jestem indywidualistą, chodzę własnymi ścieżkami. Te słowa Marka Andrzeja Karewicza najlepiej chyba tłumaczą jego życiowy i zawodowy wybór. A tym wyborem, na początku pewnie jeszcze nie do końca uświadomione, ale konsekwentnie realizowane zostanie najbardziej znanym i docenionym nie tylko w Polsce artystą fotografikiem specjalizującym się w fotografowaniu muzyków jazzowych.

M.in. właśnie dlatego Marek Karewicz został odznaczony honorowym tytułem słynnej la FIAP, czyli Federation Internationale de l’Art Photografique. Robienie zdjęć oczywiście nie było jedynym zajęciem Pana Marka. Dał się poznać jako dziennikarz muzyczny, autor radiowy i telewizyjny, prezenter muzyki jazzowej i animator jazzu, organizator niezapomnianych bali i imprez, autor książek i albumów, a nawet aktor. w telenoweli Klan. Na dodatek na początku swojej drogi życiowej Marek Karewicz grał na trąbce i kontrabasie. Jak sam bardzo skromnie kiedyś powiedział: „Przestałem grać, bo byłem za słabym muzykiem. Na szczęście dla kultury polskiej wcześnie to zrozumiałem. W momencie gdy po raz pierwszy w studiu radiowym nagrano moją twórczość artystyczną – przestałem działać w tym zawodzie. W podjęciu takiej decyzji dopomógł mi Leopold Tyrmand, który porównując moje zdjęcia z grą na trąbce – poradził mi, abym raczej zajął się fotografowaniem.”

Marka Karewicza znają wszyscy bywalcy legendarnych warszawskich klubów muzycznych: Hybryd, Remontu czy Tygmontu. Zresztą w Internecie nie dalej jak wczoraj znalazłem wpis anonimowego internauty: „O ile wiem chętnie opowiada o swoich przygodach. Szczególnie paniom, które koło niego zasiadają(…) Ciągle obok zapalonych sztuką dwudziestolatek.”

Pana Marka tłumaczy naturalnie fakt, że naprawdę ma o czym opowiadać. W jego archiwum znajduje się około dwóch milionów negatywów. Jest autorem 1500 okładek płytowych, w tym tak znanych jak płyta Blues zespołu Breakout. Pewnie Państwo sobie kojarzą. Tadeusz Nalepa prowadzący za rękę swojego syna Piotra. Fotografował Elle Fitzgerald, Duke’a Ellingtona, ostatnią trasę koncertową Milesa Davisa, w trasę po Europie zaprosił go nawet Ray Charles, który przecież był niewidomy, ale o Marku Karewiczu słyszał i ufał mu. To wszystko brzmi wręcz nieprawdopodobnie, ale przysięgam, choć dzisiaj mamy prima aprilis, nie kłamię. Krótko mówiąc Marek Karewicz uwiecznił na swoich fotografiach wszystkich genialnych artystów jazzu. No, prawie wszystkich. „Nie sfotografowałem jednego wielkiego faceta jazzu. Największego Louisa Armstronga. Wciąż mi się wydawało, że jeszcze mam czas. Myślałem: przecież przyjedzie do Polski, bo odwiedził Węgry, Czechosłowację, to go sfotografuję. Nie przyjechał. To poważny brak w moim archiwum.”
Wybaczamy Panie Marku. Naprawdę.
Paweł Konopczyński

W dniu 20 maja 2008 roku gościliśmy artystę fotografika, któremu bliskie są wschodnie tereny naszego kraju. Tym razem mieliśmy okazję zobaczyć wystawę zatytułowaną „Podlaskie skarby natury„. Wernisaż rozpoczął zastępca dyrektora Instytutu Informatyki mgr Stefan Skulimowski. Powiedział parę słów na temat Akademickiej Galerii Fotografii, a następnie przekazał głos autorowi zdjęć. Artysta w swoim krótkim wystąpieniu przekazał jakie były jego inspiracje w stworzeniu tych fotografii. Odpowiedział też na liczne pytania dotyczące tej wystawy.

Wiktor Wołkow – urodzony 4 kwietnia 1942 roku w Białymstoku. Od 1973 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Udział w licznych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych przyniósł mu ponad 100 nagród i wyróżnień.
To właśnie Wołkow wynalazł Taplary – wioskę, która „zagrała” w ekranizacji „Konopielki” Edwarda Redlińskiego.

Na swoim koncie ma szereg wystaw indywidualnych , m.in.: „Flora i fauna Białostocczyzny” ( 1970 ), „Gawrony” (1970), „Ptak” (1974), „Bocian” (1976), „Taki pejzaż (1976), ” Biebrza” (1977), „Potrawka z zająca” (1981), „Pejzaż czarno-biały północno-wschodni” (1983), „Moje loty” (1995). Album autorskie: „Wołkow” (1983), „Rok 1963” (1993), „Kraina zielona” (1996), „Biebrza” (1997).

Województwo Podlaskie – zielono-błękitna kraina położona w północno-wschodniej części Polski. Krajobraz Podlasia zdominowany jest przez zielone, pachnące lasy oraz błękitne rzeki i wyjatkowej urody jeziora. Najpiękniejsze miejsca regionu od lat rejestruje swoim obiektywem artysta fotografik Wiktor Wołkow. W granicach województwa znajdują się aż cztery parki narodowe – w tym ten najstarszy, jako jedyny wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO – Białowieski Park Narodowy.

Jego lasy zamieszkuje Żubr – symbol naszego regionu. Podlaski pejzaż szczelnie wypełnia mozaika wielu kultur, wyznań, obrzędów. To tutaj od wieków żyją w zgodzie i przyjaźni obok siebie Polacy, Białorusini, Tatarzy, Żydzi i Litwini. To tutaj zaczyna się Unia Europejska. Z roku na rok rośnie liczba turystów z całej Europy odwiedzających nasz region. Jego walory przyrodnicze, jego piękno i różnorodność pozwalają na uprawianie aktywnego wypoczynku.

Na przełomie 2001/2002 roku grupa studentów kierunku pedagogika z/s. kulturalno-oświatowa oraz pedagogika z plastyką brała udział w zajęciach z Wiedzy o filmie i fotografii, prowadzonej przez mgr Stefana Skulimowskiego oraz Fotografii artystycznej pod kierunkiem mgr Artura Jędrzejewicza. Zajęcia zaowocowały różnorodnością poszukiwań twórczych z fotografii czarno-białej i kolorowej. Uznaliśmy za słuszne, by szerzej pokazać te prace.

Układają się one w nastepujące cykle:

  • miasto Siedlce
  • portret
  • martwa natura
  • pejzaż
  • fotoreportaż

Mamy nadzieję, że wernisaż oddał charakter twórczych poszukiwań naszych studentów. W wystawie uczestniczyli:
Alicja Babiak, Magdalena Bednarczyk, Monika Bielak, Katarzyna Calak, Izabela Ciesielska, Pawel Czerwonko, Agnieszka Debowska, Sylwia Dolinska, Joanna Gaska i Marcin Tarkowski, Magdalena Grudzinska, Joanna Guz, Mariusz Karpinski, Malgorzata Klimek Chajrewicz, Tomasz i Grzegorz Krupscy, Anna Lipinska, Jolanta Lydkowska, Beata Niedbalo, Anna Meksula, Pawel Osial, Izabela Oskroba i Pawel Donten, Dominika Przywara, Anna Rychta, Anna Sadowska, Pawel Sadowski, Dorota Siedlecka, Ewelina Sikora, Michal Sitek, Magdalena Soltysiuk Krus, Marcin Sutryk, Monika Szymczyk, Magdalena Scioch i Artur Kieszek, Katarzyna Tas, Elzbieta Walczynska, Anna Wasowska, Malgorzata Weremczuk, Tomasz Wielgosz, Sebastian Wojda, Agnieszka Zablocka, Piotr Zaleszczyk, Joanna Zlotkowska

Fotogaleria

W dniu 21 maja 2003 roku o godzinie 18.00 odbył się kolejny wernisaż prezentujący tym razem całą paletę prac studentów kierunków: Pedagogiki z plastyką, Pedagogiki z/s. kulturalno-oświatową oraz Koła Naukowego Fotografików. Podczas uroczystego otwarcia wystawy, prof. dr hab. Jerzy Kunikowski nawiązał do tradycji fotografii artystycznej oraz podkreślił „aktualny renesans”.

Dnia 2 czerwca 2004 roku odbył się wernisaż prac studentów Pedagogiki ze specjalnością plastyka, Pedagogiki ze specjalnością kulturalno-oświatową oraz Koła Fotografików. W otwarciu wystawy, uczestniczyły władze Instytutu Informatyki. Prof. A. Barczak, podczas otwarcia wystawy, podkreślił rolę wrażliwości i oryginalności widocznej w pracach studentów, a także zaczynu prawdziwych Fotografików.

Tytuł „Indywiduacja” nawiązuje do myśli Carla Gustawa Junga, który tym terminem określił proces stawania się dorosłą, niezależną osobowościa. Jung podkreślał, że najlepszym wehikułem do ekspresji Indywiduacji jest twórczość.

Dnia 18 maja 2005 roku o godz. 17.00 władze Instytutu Informatyki i studenci mieli przyjemność uczestniczyć w najnowszym wernisażu prac studentów pedagogiki ze specjaslnością plastyka, pedagogiki ze specjalnością kulturalno-oświatową oraz Koło Fotografików i Filmowców.

Po takich nazwiskach jak: Gierałtowski, Prażmowski, studenci prezentują swe ostatnie dokonania w macierzystej Akademickiej Galerii Fotografii.

Aktualna ekspozycja, to prace czarno-białe jak i barwne, zrealizowane w technice tradycyjnej jak i cyfrowej.

Wsród realizowanych tematów, po raz pierwszy jako novum, studenci V tego roku realizowali profesjonalną sesję z modelem lub modelką. Idea miała na uwadze przygotowanie ich do pracy jako freelance session photographer, czyli samodzielny realizator sesji na zamówienie kolorowych czasopism lub firm ze świata mody. Na wystawie prezentujemy także najciekawsze prace studentów IV roku.
Zamieszczamy poniżej okazjonalny folder zaprojektowany i wykonany przez studentów V roku.

W dniu 6 maja 2009 roku o godzinie 11.00 odbył się wernisaż wystawy prac studentów V roku Pedagogiki ze specjalnością Plastyka. Na wernisażu przywitał wszystkich obecnych zastępca dyrektora Instytutu Informatyki mgr Stefan Skulimowski.

Na wernisażu obecni byli prof. dr hab. Romuald Kalinowski – dyrektor Instytutu Pedagogiki, który otworzył wystawę, prof. dr hab. Pius Czesław Ciapało oraz kierownik Zakładu Plastyki mgr Halina Cholewka.

Prezentowane zdjęcia studentów były ich pracą, która posłużyła do oceny i w rezultacie otrzymali oni tytuł Instruktora Fotografii Artystycznej nadany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Foto: Piotr Uziak
Instytut Informatyki AP

Dnia 17 czerwca 2008 roku o godzinie 13.00 odbył się wernisaż wystawy prac studentów V roku Pedagogiki ze specjalnością Plastyka. Wernisaż rozpoczął zastępca dyrektora Instytutu Informatyki mgr Stefan Skulimowski. Na wernisażu studenci prezentowali swoje najnowsze osiągnięcia w zakresie fotografii.

Fotograficzna podróż wciąga, potem trwa już całe życie.
– Bilet?
– Niepotrzebny.
Konieczne jedynie chęci i pomysły, które wraz z odwiedzaniem stref postrzegania kształtują się i rozwijają.
Zapraszamy do wspólnego podróżowania po planecie naszej wciąż kwitnącej fotografii.

W wernisażu uczestniczyli:

  • Domańska Katarzyna
  • Marszałek Aleksandra
  • Sierpień Michał
  • Sikorska Emilia
  • Śliwińska Anna
  • Sosnowska Magdalena
  • Ulka Monika
  • Zdanowska Katarzyna

Zdjęcia zostały wydrukowane dzięki firmie Elpil w Siedlcach.

Wydany folder na wernisaż wystawy:

Opracowanie: Piotr Świtalski
Foto: Piotr Uziak
Instytut Informatyki AP

W dniu 31 maja 2007 roku o godzinie 18.00 odbył się wernisaż prac fotograficznych studentów V roku Pedagogiki z specjalnością Plastyka oraz skupionych w kołach fotografików i filmowców. Wystawa jest zatytułowana „Złoty środek” i jest syntezą fotografii tradycyjnej oraz cyfrowej – w sumie to 80 prac w formacie 30 x 40.

Warto tu podkreślić, że wszystkie prezentowane prace – w co trudno czasem uwierzyć – zostały wykonane z pomocą całkowicie amatorskiego sprzętu, gdyż profesjonalnego nie posiadamy. Z okazji wystawy wydano specjalny folder z nazwiskami wszystkich autorów, projektu studenta V roku Mariusza Miąskiewicza.

Wystawa była możliwa do zrealizowania dzięki wsparciu finansowemu Pana Prorektora d/s Nauki i Wychowania dr Ryszarda Droby. Opiekun Kół fotografików i filmowców, składa również podziękowania dla drukarni Elpil w Siedlcach za owocną współpracę i „delikatny” sponsoring.

A. Jędrzejewicz

Kolejny już raz Akademicka Galeria Fotografii gościła wybitnego artystę fotografika. Tym razem było to wydarzenie szczególne. W dniu 16 stycznia 2008 roku swoją obecnością zaszczyciły spotkanie osoby z Ambasady Królestwa Maroka, a także władz uczelni w której odbywał się wernisaż. Również sam artysta jest człowiekiem, którego wystawy miały swoje miejsce nie tylko w kraju, ale także w wielu miejscach świata. Jak sam przyznaje, fotografia jest dla niego formą sztuki, która pozwala na nieskończone możliwości poszukiwań, które przenoszą się na emocje i czasami same jego zaskakują. Zapraszamy do przeczytania relacji z wernisażu wystawy Tomka Sikory „Lecę do Maroka”.

Wernisaż odbył się w Akademickiej Galerii Fotografii mieszczącej się w Instytucie Informatyki Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Inauguracja tej galerii miała miejsce wiosną 2002 roku. Od tego czasu gościła on wielu artystów ze świata kultury jak Janusza Hereźniaka, Edwarda Hartwiga, Zofię Nasierowską, Krzysztofa Gierałtowskiego, Henryka Dąbrowskiego, Wojciecha Prażmowskiego i innych.

Na wernisażu obecny był dyrektor Instytutu Informatyki prof. dr hab. Andrzej Barczak, który powitał wszystkich zgromadzonych. Wernisaż otworzył prof. dr hab. Antoni Jówko, Prorektor do spraw Nauki Akademii Podlaskiej. Powiedział także parę słów na temat Akademickiej Galerii Fotografii oraz historii uczelni.

Następnie głos zabrał attaché kulturalny Pan Mohamed El Yamani z Ambasady Królestwa Maroka w Polsce. Nawiązał do współpracy naszych krajów w aspekcie kultury i wymiany doświadczeń na tym polu. Odniósł się także do odbywającego się wernisażu, który jest znakomitym przykładem prezentowania kultury Królestwa Maroka. Podkreślił także, że jest bardzo wdzięczny za rozpowszechnianie wiedzy o jego kraju szczególnie w takiej formie, jaką przedstawił Tomek Sikora.

Jako ostatni zabrał głos sam artysta. Na wstępie podziękował za zaproszenie do galerii. Następnie przedstawił wszystkim zgromadzonym kulisy powstania jego fotografii. Dodał, że praca ta była dla niego dużym wyzwaniem, ale jednocześnie jej efekt w pełni wynagrodził poniesiony trud. Sam artysta był żywo zainteresowany wernisażem. Podczas zwiedzania wystawy nawiązywał do kultury Maroka, a także ludzi tam mieszkających, którzy byli pokazani na fotografiach.

Podczas wernisażu było można także skosztować marokańskiego wina, które zostało podarowane przez Pana Mohameda El Yamani. Uczestnicy wernisażu byli bardzo zaciekawieni wystawą artysty i podkreślali, że nie spotkali się dotychczas z taką formą fotografii. Ekspozycja wystawy potrwa do 15 lutego 2008 r. w Akademickiej Galerii Fotografii w Instytucie Informatyki przy ulicy Sienkiewicza 51 w Siedlcach (od godz 8:00 do 20:00). Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do obejrzenia tej wystawy.

Dnia 23 lutego 2005 roku o godzinie 17.00 odbył się wernisaż, prezentujący prace artysty o ogromnym dorobku i światowej sławie, fotografika, który reprezentuje nurt „fotografii kreacyjnej”. Wystawa zatytułowana jest: „Wojciech Prażmowski fotografie z lat 1987 – 2000”. Wraz z autorem, aktu otwarcia wystawy dokonał dyrektor Instytutu Informatyki prof. Andrzej Barczak wraz ze współpracownikami.

Na początku swej artystycznej eksplikacji, pan Prażmowski powiedział znamienne słowa: „Moje zdjęcia to Teatr, w którym jestem dyrektorem artystycznym, aktorem, autorem sztuki oraz pracownikiem technicznym. Sam kreuje całe przedstawienie…”
Po wernisażu, trwał trzygodzinny „spacer po Galerii”, podczas którego autor zdradzał kulisy powstawania każdej z prac.
(foto: P. Uziak, A. Jędrzejewicz)

W dniu 1 marca 2006 roku odbył się wernisaż prac studentów zatytułowany „Czarne i białe w kolorze”. Wernisaż otworzył Prorektor do spraw Dydaktyki i Wychowania dr Ryszard Droba, podkreślając we wstępie, ze jest pod dużym wrażeniem zgromadzonych na wystawie prac: tak czarno-białych jak i barwnych.

W słowie wstępnym współotwierający Prodziekan ks. dr hab. Edward Jarmoch, prof. AP, podkreślił wyrazistość współistnienia tu, tak sacrum jak i profanum, czytelnych w sferze estetycznej prezentowanych prac.

W otwarciu wystawy, oprócz autorów, studentów V roku Pedagogiki ze specjalnością Plastyką i Pedagogiki Kulturalno-Oświatowej oraz Koła Fotografików i Filmowców, udział brali prowadzący zajęcia z fotografii.

Korytarze zapełniły się oglądającymi a dysputy z autorami trwały do zamknięcia Instytutu bo i liczba prezentowanych prac jest imponująca: 80 prac w formacie 30×40 (były to oczywiście dysputy na nierozstrzygalny temat p.t. „o wyższości fotografii barwnej nad czarno-białą” i vice versa).

Flesze błyskały ku upamiętnieniu tego dnia dla zbiorów prywatnych i przyszłych pokoleń, które również będą prezentować swe prace w naszej Akademickiej Galerii Fotografii.

Dnia 22 stycznia 2003 roku, w środę o godz. 18.00 odbył się wernisaż prac fotograficznych rodziny Nasierowskich p.t. ” Z. J. E. Nasierowscy”. Na wystawę złożyły się prace pani Zofii Nasierowskiej, znanej i cenionej artystki, która portretowała sławne i znane osobistości kultury i sztuki. Wśród prac same znakomite nazwiska, m.in. Polański, Wajda, Zanussi.

Jest to wydarzenie kulturalne nie tylko na miarę Akademickiej Galerii Fotografii, ale i miasta Siedlce. Oprócz prac pani Zofii, na wystawie prezentowane bęły prace siostry artystki pani Janiny Nasierowskiej, która w ślad za siostrą, portretowała w ostatnich latach znane rodziny; m. in. Kwaśniewskich, Buzków.

Wystawa wzbogacona została pracami taty pań Nasierowskich; Eugeniusza Nasierowskiego, od którego córki przejęły pasję fotograficzną.

Pani Zofia Nasierowska, jest absolwentką Wydziału Operatorskiego P.W.S.T.i F. w Łodzi, laureatką wielu prestiżowych nagród na międzynarodowych wystawach, między innymi; w Budapeszcie, Karlowych Varach, Glasgow, Londynie, Sztokholmie. Zainteresowanie przejęła po ojcu, Eugeniuszu Nasierowskim, artyście fotografiku, którego kilka prac prezentujemy na wystawie. Właśnie fascynacja taty wprowadziła przyszłą artystkę w pasjonujący świat fotografii.
Już w wieku 7 lat zaczęła z powodzeniem fotografować, w wieku 11 lat wzięła udział w swojej pierwszej wystawie. W wieku lat 15, została przyjęta w poczet członków Związku Polskich Artystów Fotografików. 

Artystka specjalizuje się głównie w fotografii portretowej znanych ludzi ze świata teatru, filmu, sztuki, kultury. Przed kilku laty, artystka zmuszona była przerwać intensywną pracę, z powodu problemów ze wzrokiem. Lekarze zdecydowali, że powinna zakończyć pracę twórczą.

Niedawno po latach przerwy, pani Zofia powróciła do swej pasji; wydała książkę zawierającą przepisy kulinarne z własnymi fotografiami, zatytułowaną; „Fotografia smaku, czyli 24 obiady dla początkujących i zaawansowanych”. 

Janina Nasierowska, początkowo podpatrywała ojca Eugeniusza i siostrę Zofię. Po zdaniu matury rozpoczęła się jej praca zawodowa. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą; m.in. „50-cio lecie fotografii, „Kobieta dnia dzisiejszego”, wystawa poświęcona ojcu – „Świat zatrzymany w kadrze” oraz ” Niedaleko jabłko od jabłoni”.

W dniu 14 października 2005 roku odbył się werniaż LaPatt-Patrycji Lassocińskiej. Jak przyznała młoda artystka-fotografik ta wystawa to jej debiut w większej Galerii i zaproszenie przyjęła z radością.

Wystawę otworzył dr Ryszard Kowalski jako szef VII już Festiwalu Nauki i Sztuki, gdyż to właśnie pod patronatem Festiwalu odbywa się prezentacja prac pani LaPatt, zatytułowana: „Człowiek wpisany w naturę”.

Po wernisażu toczyły sie dysputy z autorką, która opowiadała studentom o swej pracy twórczej, poglądach, podróżach po świecie i związanymi z tym doświadczeniami fotograficznymi, a trzeba przyznać, że w swym młodym dorobku autorka ma ich sporo.

Po spotkaniu autorka promieniowała energią, radością i spontanicznością.

W dniu 15 października 2004 roku o godzinie 16.00, prof. Andrzej Barczak w asyście pracowników Instytutu, studentów i gości, zainicjował nowy sezon wystaw w Akademickiej Galerii Fotografii.

Tym razem, w ramach VI Festiwalu Nauki i Sztuki wyeksponowano barwne zdjęcia Henryka Pawła Dąbrowskiego, uczestnika dwóch wypraw naukowo-badawczych na Spitsbergen.
Ceremonii otwarcia dopełnił dr Ryszard Kowalski, spiritus movens Festiwalu Nauki i Sztuki.
Organizator zadbał także o folder prezentowany poniżej:

W dniu 20 listopada 2007 roku miał miejsce wernisaż zatytułowany „W niezwykłym świecie bagien i jezior”. Wystawę otworzył dr Ryszard Kowalski – organizator IX już Festiwalu Nauki i Sztuki. To właśnie pod patronatem Festiwalu odbyła się prezentacja prac Bożeny i Waldemara Komorowskich oraz Marka Lacha.

W wystawie uczestniczyły też prace z konkursu fotograficznego IX Festiwalu zatytułowanym „Życie na moczarach”.

W dniu 18 października 2002 roku odbył się wernisaż Janusza Hereźniaka. Dr hab. Maciej Hereźniak jest profesorem Uniwersytetu Łódzkiego, kierownikiem Katedry Geobotaniki i Ekologii Roślin. Urodził się w Wancerzowie koło Częstochowy 24 stycznia 1935 roku. Wykształcenie średnie uzyskał w Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza w Częstochowie a studia biologiczne ukończył w 1961 r. na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1958-2000 był członkiem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego a od 1965 roku jest w Związku Polskich Artystów Fotografików.

Zajmuje się fotografią przyrodniczą. Opublikował około 135 prac głównie o tematyce botanicznej. Jego archiwum fotografii przyrodniczej liczy około 43 tysiące skatalogowanych negatywów czarno-białych i około 17 tysięcy przeźroczy barwnych.

W czasie wyprawy po Ameryce Równikowej zebrał około 3 tysięcy negatywów czarno-białych i 4 tysiące barwnych slajdów. Swoje prace prezentował na 40 wystawach zbiorowych i 22 indywidualnych w kraju oraz za granicą. Jest autorem trzech albumów fotograficznych a wiele jego zdjęć publikowały krajowe i zagraniczne wydawnictwa naukowe i artystyczne w Anglii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii, Kanadzie, USA i Włoszech. Poza zbiorami prywatnymi prace artysty są w Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowym we Wrocławiu. 

Prezentowana w naszej Galerii wystawa zatytułowana Przyroda II obejmuje wybrane prace z dorobku artysty i składa się z następujących cykli: Flora, Rośliny faktury, Fauna, Puszcza Białowieska, Drzewa i lasy, Krajobrazy naturalne, Krajobrazy antropologiczne, Afryka.

W dniu 17 października 2003 roku odbył się wernisaż Edwarda Hartwiga. Jest to jeden z najznakomitszych polskich fotografików, artysta wszechstronny, niezwykle aktywny twórczo, nestor i jeden z założycieli Związku Polskich Artystów Fotografików oraz członek międzynarodowej FIAP. Jego prace, wywarły wpływ na kilka pokoleń fotografików.

Urodził się w roku 1909 w Moskwie i jako syn właściciela zakładu fotograficznego od dzieciństwa żył atmosferą atelier. Po rewolucji 1917 roku, rodzina Hartwigów zamieszkała w Lublinie. Tu, od wczesnej młodości związany był bohemą, a jego a jego ambicjami stają się; teatr, malarstwo i sztuka. Mimo, że nie zamierzał zawodowo wiązać się z fotografią, to by utrzymać rodzinę w roku 1933 otworzył własny zakład fotograficzny. Wkrótce stał się sławnym w okolicy portrecistą a w niedługim czasie także twórcą zamglonych, romantycznych pejzaży. Rewolucję w poglądach artysty, przyniosły lata 1935-37, kiedy to studiował w Wiedniu, w pracowniach prof. Kopitza oraz Daimlera w tamtejszym Instytucie Grafiki. „To, co inni wyrażają pędzlem, ja próbuję wyrazić aparatem fotograficznym” – to komentarz Edwarda Hartwiga do swoich prac. Fascynacja światłem, sympatia dla impresjonizmu, piktoralizm, to tylko kilka określeń na rdzeń osobowości twórczej, do dziś obecny w ciągłych poszukiwaniach mimo sędziwego już wieku.
Po II wojnie światowej, w Warszawie, artysta stał się fotografem teatralnym a wkrótce zyskał miano; najlepszy specjalista w tej dziedzinie. To jednak nie przeszkodziło a wzbogaciło indywidualne poszukiwania twórcy.
Do tej pory Edward Hartwig jest autorem ponad 20 albumów, wydanych w Polsce i na świecie, m.in.; od rewelacyjnego „Fotografika”(1958), przez „Akropol”(1962), „Żelazową Wolę”(1975) po słynne „Wierzby”(1989). Prace Edwarda Hartwiga brały udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane. Z wielkim powodzeniem są wystawiane w galeriach całego świata, w tym m. in.; Amsterdam, Berlin, Bruksela, Bogota, Chicago, Drezno, Huston, Kijów, Londyn, Mediolan, Nowy Jork, San Francisco.
Opracował: A.J.J.

We środę, 21 kwietnia 2004 roku Akademicka Galeria Fotografii gościła jednego z najwybitniejszych artystów fotografików – Krzysztofa Gierałtowskiego, który odwiedził nasz Instytut z okazji swej bardzo aktualnej wystawy. O godzinie 17.00 wernisaż otworzył prof. Andrzej Barczak wraz ze współpracownikami.

Na wystawę, składają się prace znanych postaci polskiej sceny politycznej, kulturalnej i artystycznej oraz elit intelektualnych. Po ceremonii otwarcia, artysta-autor przemówił do zebranych w formie eksplikacji swego artystycznego „credo”.
Po przeglądzie prac i kuluarowych dyskusjach, odbył się wykład dla wąskiego grona członków Kół Naukowych Fotografików i Filmowców, prowadzony przez opiekuna Kół. W trakcie wykładu, expressis verbis artysty, który zwykle posługuje się obrazem była tak potężna, że autor nie zdołał usiąść przez czas całego wykładu (2 godziny zegarowe); dopiero wiadomość od kierowcy, że żona natychmiast „wzywa” artystę do powrotu do domu zakończyła spotkanie.
Spotkanie z pracami artysty, a tym bardziej z artystą tego formatu we własnej osobie – Krzysztofem Gierałtowskim – to była prawdziwa eksplozja myśli twórczej.

W ramach X Festiwalu Nauki i Sztuki 19 października 2008 roku Akademicka Galeria Fotografii w Siedlcach zaprezentowała zdjęcia znanego aktora teatralnego i telewizyjnego Janusza Gajosa.


Artysta pisał o swoich dokonaniach w fotografii: „kiedy pięć lat temu po raz pierwszy zdecydowałem się pokazać to, co tu i ówdzie udało mi się sfotografować, pełen niepokoju napisałem, że …uległem namowom paru osób, które umiały sprytnie dobrać się do mojej próżności i na chwilę spuścić ją ze smyczy. Skutkiem tego podstępnego działania jest publiczne pokazanie owoców mojej pospiesznie i ukradkiem uprawianej za plecami Melpomeny miłości z Fotografią. O ile sporą gromadę postaci scenicznych i filmowych prezentowałem Państwu jako przychówek oficjalny, do którego przyznaję się z podniesionym czołem, o tyle obrazki, które Państwo zechcą obejrzeć, powstawały bez przesadnej znajomości rzemiosła i jako się rzekło dość pospiesznie ale za to spontanicznie. Tak więc są dziećmi również kochanymi, choć do tej pory ukrywanymi. Dziś, kiedy ośmielam się zaprezentować sporą garść moich fotografii, wypada mi po prostu zamilknąć”.

Wydarzenie rozpoczął wernisaż, na którym oprócz licznie zgromadzonej publiczności obecni byli Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych prof. dr hab. Iwona Szamrej Foryś, zastępca dyrektora Instytutu Informatyki mgr Stefan Skulimowski oraz organizator festiwalu dr Ryszard Kowalski.

Wydany folder na wernisaż wystawy:

Foto: Piotr Uziak
Instytut Informatyki AP

W dniu 7 marca 2007 roku odbył się wernisaż prac Elżbiety Dzikowskiej „Uśmiech Świata”. Spotanie rozpoczęło się z pozytywnym oczekiwaniem i wzrastającą temperaturą i tak też wernisaż się zakończył, pomimo, iż w ostatniej chwili autorka musiała odwołać wizytę w Akademickiej Galerii Fotografii z powodu nagłej niedyspozycji zdrowotnej.

W miejsce artystycznego credo autorki, odczytany został wstęp do albumu wydawniczego, związanego z pracami fotograficznymi cyklu; „Uśmiech Świata” a napisany przez doskonałego znawcę kultur, ras i cywilizacji, nieodżałowanego Ryszarda Kapuścińskiego.

Ten tekst, doskonale oddaje „ducha braterstwa uśmiechu”, ponad podziałami i konfliktami współczesnego świata, braterstwa i jedności jako przesłania nadziei..