Akademicka Galeria Fotografii im. Stefana Skulimowskiego

Galeria powstała w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Inauguracja miała miejsce wiosną 2002 roku. Akademicka Galeria Fotografii im. Stefana Skulimowskiego stała się żywym elementem strategii humanizacji kształcenia studentów Informatyki.

Cele Galerii to:

  • integracja środowiska przez kontakt ze sztuką,
  • inspiracja studentów do działań artystycznych,
  • miejsce twórczej i koleżeńskiej atmosfery dialogu.

Adres:

Akademicka Galeria Fotografii im. Stefana Skulimowskiego

Gmach Instytutu Informatyki
ul. Sienkiewicza 51
08-110 Siedlce

Kurator Galerii: Marek Pilski
Kontakt: marek.pilski@uph.edu.pl

Zapraszamy również na nasz profil Akademickiej Galerii Fotografii na Facebooku.

Ekspozycja jest dostępna w godz 8.00 – 19.30.

Dotychczas odbyły się następujące wernisaże:

wernisaz michonski plakat

16 stycznia 2025 roku w Akademickiej Galerii Fotografii odbył się wernisaż wystawy fotografii Cezarego Michońskiego pod tytułem „NIE/RZECZYWISTE”.

Nie/rzeczywiste

Przestrzeń zaskakuje. Pozwala unieważnić wrażenia zmysłowe. Zadziwia przeobrażeniami. Nie pozwala fotografowi przechodzić obok niej obojętnie. Nakazuje doszukiwać się nieoczywistych skojarzeń. Domaga się w zetknięciu z nią odczytywania znaczeń metafizycznych. Jest nierzeczywista w swej powszedniości. Podpowiada, jak się nią zachwycić, jak wydobyć z niej tajemnice głęboko ukryte. Pozostaje otwarta przed uważnym obserwatorem. Ujawnia swoje oblicze zaskakujące, niezwykłe, zadziwiające. Uwodzi, kusi, zaprasza do twórczego dialogu. Pozostaje – utrwalona na zdjęciu. Autorka wiersza: Ewa Michońska.

Autor w swojej wielkoformatowej fotografii pokazał niezwykle nieoczywiste spojrzenie na otaczający nas z pozoru typowy świat. Świat pokazany w ciekawej perspektywie, która powoduje chęć interpretacji tego co na fotografii się znajduje. Tak też się stało, w trakcie wernisażu, poza przemówieniem autora został wyrecytowany specjalnie napisany na tą okazję wiersz oddający temat przewodni wystawy, głos zabrali również jego przyjaciele. Prace z pozoru przypadkowe a prezentowane w zamierzonej kolejności sąsiedztwa tworzą spójne tryptyki przez co zachęcają do zatrzymania się przy nich na dłużej. Przyjaciele autora sprawili, że za sprawą komentarzy dotyczących interpretacji prac, atmosfera podczas wystawy nabrała humoru a wszyscy zebrani goście dobrze się bawili.

Cezary Michoński – absolwent anglistyki, doktor nauk humanistycznych. Na co dzień pracownik dydaktyczny Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Oprócz fotografii jego pasjami są muzyka, sztuka, film, literatura i kultura popularna. W poszukiwaniu środków ekspresji fotograficznej bada możliwości, jakie dają: dokument, pejzaż, fotografia uliczna, abstrakcja, ICM i szeroko rozumiana fotografia artystyczna. Ta eklektyczność wydaje się jedynym sposobem ćwiczenia uważności polegającej na widzeniu obiektów nieoczywistych i pozornie mało fotogenicznych. W roku 2019 w Galerii Podlaskiej w Białej Podlaskiej zaprezentował indywidualną wystawę Day by Day/Fotografowanie codzienności. Z recenzji wystawy: Autor ma nietuzinkową spostrzegawczość, wrażliwość i podejście do fotografowania, jak i do sztuki. Sposób kadrowania, wybór kompozycji, dostrzeganie detali, struktury, gry kolorów i światła, wszystko to kreuje obrazy o artystycznym wydźwięku. Cezary Michoński nie tylko odtwarza i utrwala za pomocą aparatu zwykłą codzienność, ale również ją artystycznie kreuje, pokazuje ją z mniej oczywistych stron i zakamarków. Do tego potrzebny jest zmysł artystyczny, ale i przede wszystkim cierpliwość, która jest cechą najlepszych fotografów.

Wystawa realizowana w ramach zajęć z warsztatów z wystawiennictwa i elementów reklamy prowadzonych przez doktora Marcina Sutryka na Wydziale Sztuk Uniwersytetu w Siedlcach. Kuratorzy wystawy: Natalia Rosa i Kinga Salczyńska. Gospodarz wystawy: Marek Pilski.

Obszerną relację z wernisażu można zobaczyć również na stronie Podlasie24.

https://siedlce.podlasie24.pl/kultura/wystawa-fotografii-karoliny-ignut-i-cezarego-michonskiego-20250117142549

Foto: Piotr Uziak

wernisaz ingut plakat

16 stycznia 2025 roku w Akademickiej Galerii Fotografii odbył się wernisaż fotografii Karoliny Ingut pod tytułem „Wartość fotografii, obrazu, tworzenia”.

Wystawa „Wartość fotografii, obrazu, tworzenia” to osobisty komentarz autorki, Karoliny Ignut, do tematów przemijania, trwałości i żywotności rzeczy, emocji, relacji oraz samej fotografii. W kontekście ciągłych zmian i zmieniających się potrzeb autorka stawia pytania o granice estetyki, sztuki, wartości i rolę twórcy.

Forma prac opiera się na indywidualnym podejściu do tworzenia oraz poczuciu estetyki i użyteczności materii, prowokując odbiorców do głębszej refleksji nad miejscem fotografii w naszym życiu. Autorka bada znaczenie fotografii zarówno jako przedmiotu sentymentalnego, archiwalnego czy historycznego, jak i jako fizycznego obiektu. Karolina Ignut podkreśla, że celem fotografa nie jest wzbudzenie zachwytu, lecz zadawanie pytań — także tych starych, skierowanych do kolejnych pokoleń, w poszukiwaniu nowych odpowiedzi.

Autorka w swoich pracach zaprezentowała bardzo osobiste tematy związane ze swoją rodziną, emocjami i więzami międzyludzkimi. W trakcie otwarcia Pani Karolina Ingut opowiedziała historię większości z prezentowanych prac, z każą z nich jest emocjonalnie związana, każda z nich jest bardzo ważna jako migawka utrwalająca uchwycone w niej emocje z przeszłości. Jest to bardzo wyjątkowa wystawa, prace są przedstawione w nietuzinkowy i bardzo artystyczny sposób. Część jest oprawiona w stare dębowe ramy, niektóre fotografie są przedarte, inne w albumach, część z nich jeszcze nie wywołane w negatywach. Sposób prezentacji zachęca do zaglądania, otwierania, odsłaniania i zerkania na fotografie ukryte w albumach, za okładką książki, w rozbitym szkle czy wklejone w syryjskim asfalcie. Ponadto na wystawie został zaprezentowany tom fotografii w którym autorka oczekuje pamiątkowych wpisów od uczestników wystawy. Wypowiedziane historie związane z prezentowanymi fotografiami wywołały głębokie uczucia wśród gości, którzy na koniec wyrazili je gromkimi brawami.

Karolina Ignut ukończyła studia podyplomowe z zakresu fotografii terapeutycznej w Katowicach w 2022 roku i ma wieloletnie doświadczenie jako fotograf. Jej pierwsza indywidualna wystawa pt. „Po prostu… nic?” odbyła się w maju 2024 roku w Stacji Muranów w Warszawie. Prowadziła również prelekcję o fotografoterapii podczas Festiwalu Światło Obrazu w Siedlcach na zaproszenie dr Marcina Sutryka i Agi Król. Jesienią 2024 roku, dzięki zaproszeniu Małgorzaty Wakuluk z Polish Woman Photographers, rozpoczęła współpracę z warszawskim Studium Sztuki pod kierunkiem Andrzeja Grudnia i Jolanty Rycerskiej.

Obszerną relację z wernisażu można zobaczyć również na stronie Podlasie24.

https://siedlce.podlasie24.pl/kultura/wystawa-fotografii-karoliny-ignut-i-cezarego-michonskiego-20250117142549

Foto: Piotr Uziak

wswietleporanka

Akademicka Galeria Fotografii serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Katarzyny Mroczyńskiej zatytułowanej „W świetle poranka„, który odbędzie się 22 maja 2024r. o godz. 18:00 w AGF (gmach Instytutu Informatyki przy ul. Sienkiewicza 51). Samą wystawę można będzie oglądać codziennie w terminie od 22 maja do 30 czerwca 2024r. w godz. 8:00 – 19:00. Wstęp wolny.

W świetle poranka. Świt nad dziką rzeką, jaką jest Biebrza, to za każdym razem niesamowity spektakl. Bez względu na porę roku potrafi zaskoczyć paletą barw lub odgłosami natury. W tych wczesnych godzinach, na początku dnia, gdy otaczający nas świat dopiero powoli budzi się do życia, mamy jakże rzadką we współczesnym świecie okazję, żeby na chwilę się zatrzymać, i pobyć z przyrodą i samym sobą.

Katarzyna Mroczyńska. Fotografia towarzyszyła mi od dawna, ale aktywnie zaczęłam się nią zajmować się dopiero kilka lat temu. Chętnie wyruszam na plenery w bliższej i dalszej okolicy, żeby obserwować i zamykać w kadrze krajobrazy, przyrodę, architekturę i ludzkie postacie. Moje zdjęcie prezentowane były m.in. na wystawach zbiorowych siedleckiej Grupy Twórczej Fotogram i na festiwalach fotografii przyrodniczej Zbliżenia – Niezwykłe Spotkania Fotograficzne.

Jak pisała Susan Sontag „Nikt jeszcze nie odkrył brzydoty dzięki fotografii. Wielu natomiast odkryło dzięki niej piękno” (Sontag Susan, 2023. O fotografii. Kraków: Karakter). I to piękno staram się na swoich zdjęciach pokazywać.

Zdjęcie tytułowe

Dnia 18 maja 2023 r. o godz. 18:00 w Akademickiej Galerii Fotografii na im. Stefana Skulimowskiego, na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych odbył się wernisaż wystawy fotografii zatytułowanej „25 lat minęło… Jubileusz 25-lecia Instytutu Informatyki”.

Tym razem wystawa w została zorganizowana w zgoła odmiennej formule. Postawiono na wspomnienia. Autorami prac są pracownicy Instytutu Informatyki. Na prezentowanych fotografiach pracownicy podzielili się swoimi wspomnieniami, które zostały utrwalone podczas ich pracy. Jak to podkreślił dyrektor instytutu dr Artur Niewiadomski „Instytut jest jak wielka rodzina” zatem na wystawie znalazły się również zdjęcia pokazujące jak pracownicy spędzali wolny czas i jak realizowali swoje pasje. Nie mniej jednak wystawa to fotograficzny dokument dwudziestu pięciu lat z historii Instytutu Informatyki. Zebrane fotografie przedstawiały sceny z pracy zawodowej, wydarzenia organizowane przez instytut, wspólne uroczystości, wyjazdy służbowe a także hobby i zainteresowania pracowników. Wystawa liczyła przeszło sześćdziesiąt prac, które zostały rozmieszczone na trzech kondygnacjach galerii AGF mieszczącej się w budynku Instytutu Informatyki. W holu na pierwszym piętrze AGF, zorganizowano punkt multimedialny, w którym za pomocą projektora były wyświetlane pozostałe zdjęcia, które nie zostały zaprezentowane na ścianach galerii. Przy wejściu na gości czekały przygotowane słodycze i napoje.

Wernisaż wystawy rozpoczęły przemówienia kuratora AGF, dr. Marka Pilskiego i dyrektora Instytutu Informatyki, dr. Artura Niewiadomskiego. Dr Marek Pilski przedstawił historię i cele AGF, wspominał o sławnych artystach fotografii, którzy prezentowali swoje prace w galerii. Dr Artur Niewiadomski przywitał przybyłych gości, opowiedział o charakterze wystawy i zachęcił do dzielenia się wspomnieniami podczas oglądania prac. Wystawę oficjalnie otworzył Prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą dr hab. inż. Zbigniew Karczmarzyk profesor uczelni, który podkreślił, że jest emocjonalnie związany z instytutem i jego historią od początku jego działalności. Na wydarzeniu między innymi obecni byli: Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych dr hab. Cezary Sempruch profesor uczelni, zastępca dyrektora Instytutu Informatyki dr Mirosław Barański, obecni i byli pracownicy instytutu, absolwenci, przyjaciele oraz inni goście zainteresowani jubileuszem i samą wystawą.

Wernisaż jak i sama wystawa była pierwszym z zaplanowanych wydarzeń jakie zorganizowano w związku z obchodami jubileuszu 25-lecia działalności Instytutu Informatyki.

herezniak krajobraz zniwny

Dnia 24 kwietnia 2023 roku w Akademickiej Galerii Fotografii została zaprezentowana wystawa zbiorów archiwalnych. Wystawa ta zapoczątkowuje tak zwaną ekspozycję stałą, ramach której prezentowane będą prace eksponowane podczas odbytych wystaw a później przekazane przez autorów na rzecz AGF. W ramach ekspozycji stałej powstała gablotka, w której znajdują się stare aparaty fotograficzne, obiektywy i filtry, które dawniej używane były w Instytucie Informatyki podczas zajęć o tematyce multimedialnej. Poza gablotką ze sprzętem fotograficznym na wystawie zostały zaprezentowane m.in. następujące prace:

  • Współczesny krajobraz żniwny w Ustroniu k. Opatowa Wkp. pow. Kępno, 09.08.2006r., foto: Janusz Hereźniak,
  • Atakujący żubr, lata 70 ub. Wieku, foto: Janusz Hereźniak,
  • Wiatrak w Srocku, foto: Janusz Hereźniak,
  • Mendle żyta rez. „Bukowa Kępa”, Łączki gm. Janów częstochowski, 10.08.1997r., foto: Janusz Hereźniak,
  • Labiryntowaty hymenofor gmatewka dębowego na spodniej stronie owocnika (powiększenie 20x), Łódź 1963r., foto: Janusz Hereźniak,
  • Kołodno, 1968r., foto: Wiktor Wołkow,
  • „Hades #4”, foto: Tomasz Hermaszewski,
  • Praca bez tytułu, Edward Hartwig,
  • Novi Singers, autor nieznany,
  • Portret Buzków, foto: Zofia Nasierowska,
  • Krystyna Zachwatowicz – scenograf, Andrzej Wajda – reżyser, 1987r. foto: Zofia Nasierowska,
  • Megality, Carnac, Bretania, 2001r., foto Elżbieta Dzikowska.