seminarium-ii-30.10.jpg

Ilustracja została wygenerowana przy użyciu narzędzia DALL·E od OpenAI.

 

Instytut Informatyki serdecznie zaprasza na seminarium, które odbędzie się w środę, 30 października 2024 r. o godzinie 13:15 w sali 231.

W trakcie seminarium Prof. Stanisław Ambroszkiewicz wygłosi wykład pt. "The architecture of human mind, and non-von Neumann computer architecture".

 

Abstrakt wykładu:
Structural plasticity in the brain (i.e. rewiring the connectome) may be viewed as mechanisms for dynamic reconfiguration of neural circuits. First order computations in the brain are done by static neural circuits, whereas higher order computations are done by dynamic reconfigurations of the links (synapses) between the neural circuits. Static neural circuits correspond to first order computable functions. Synapse creation (activation) between them corresponds to the mathematical notion of function composition. Functionals are higher order functions that take functions as their arguments. The construction of functionals is based on dynamic reconfigurations of function compositions. Perhaps the functionals correspond to rewiring mechanisms of the connectome. The architecture of human mind is different than the von Neumann computer architecture. Higher order computations in the human brain (based on functionals) may suggest a non-von Neumann computer architecture, a challenge posed by John Backus in 1977. The presented work is a substantial extension and revision of my paper presented at ISIT2024.

 

Słowa kluczowe: higher order computations, rewiring the connectome, non-von Neumann computer architecture

 

Po wystąpieniu przewidziana jest dyskusja oraz możliwość zadawania pytań prelegentowi.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Uczestnicy konferencji ISIT 2024

W dniach 23–25 września 2024 r. w Instytucie Informatyki Uniwersytetu w Siedlcach odbyła się druga edycja międzynarodowej konferencji 2nd Conference on Intelligent Systems and Information Technologies. Wydarzenie zgromadziło czołowych naukowców, badaczy i praktyków z całego świata, którzy dyskutowali o najnowszych trendach i osiągnięciach w dziedzinie systemów inteligentnych, technologii informacyjnych oraz zastosowań sztucznej inteligencji.

Konferencja stanowiła wyjątkowe forum wymiany doświadczeń, a jej głównym tematem były systemy inteligentne w kontekście logiki, wnioskowania i reprezentacji wiedzy. Obrady otworzyła uroczysta sesja inauguracyjna, podczas której uczestników przywitali m.in. dr Artur Niewiadomski, przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji, dr Jarosław Skaruz, dyrektor Instytutu Informatyki, oraz dr hab. Marzena Stańska, dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych.

28 maja w Zespole Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim odbyło się I Forum Kształcenia Zawodowego. Celem wydarzenia była wymiana doświadczeń pomiędzy uczelniami wyższymi, firmami, nauczycielami oraz dyrektorami szkół podstawowych i średnich w zakresie doradztwa zawodowego. Zostały nakreślone oczekiwania i możliwości realizacji młodych na rynku pracy. Ponadto wskazano jak młodzi ludzie postrzegają siebie, jak widzą swoją przyszłość i jak rynek pracy odpowiada na ich potrzeby. Został podniesiony między innymi temat sztucznej inteligencji oraz wirtualnej rzeczywistości i możliwości rozwoju zawodowego młodych ludzi w tym obszarze. Prelegentami w powyższym module konferencji byli dr Artur Niewiadomski – Dyrektor Instytutu Informatyki oraz dr Andrzej Sędek z Instytutu Pedagogiki na Uniwersytecie w Siedlcach. Wirtualna Rzeczywistość oferuje unikalne możliwości praktycznej nauki i personalizacji procesu edukacyjnego, co znacząco zwiększa efektywność kształcenia i otwiera nowe możliwości w tym zakresie. Zastosowanie w rozwoju kształcenia zawodowego między innymi wirtualnej rzeczywistości, sztucznej inteligencji, cyfryzacji, a przez to innowacji produktowych z pewnością ułatwi młodzieży odnalezienie nowych możliwości zawodowych na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.

wswietleporanka

Akademicka Galeria Fotografii serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Katarzyny Mroczyńskiej zatytułowanej "W świetle poranka", który odbędzie się 22 maja 2024r. o godz. 18:00 w AGF (gmach Instytutu Informatyki przy ul. Sienkiewicza 51). Samą wystawę można będzie oglądać codziennie w terminie od 22 maja do 30 czerwca 2024r. w godz. 8:00 - 19:00. Wstęp wolny.

W świetle poranka. Świt nad dziką rzeką, jaką jest Biebrza, to za każdym razem niesamowity spektakl. Bez względu na porę roku potrafi zaskoczyć paletą barw lub odgłosami natury. W tych wczesnych godzinach, na początku dnia, gdy otaczający nas świat dopiero powoli budzi się do życia, mamy jakże rzadką we współczesnym świecie okazję, żeby na chwilę się zatrzymać, i pobyć z przyrodą i samym sobą.

Katarzyna Mroczyńska. Fotografia towarzyszyła mi od dawna, ale aktywnie zaczęłam się nią zajmować się dopiero kilka lat temu. Chętnie wyruszam na plenery w bliższej i dalszej okolicy, żeby obserwować i zamykać w kadrze krajobrazy, przyrodę, architekturę i ludzkie postacie. Moje zdjęcie prezentowane były m.in. na wystawach zbiorowych siedleckiej Grupy Twórczej Fotogram i na festiwalach fotografii przyrodniczej Zbliżenia – Niezwykłe Spotkania Fotograficzne.

Jak pisała Susan Sontag „Nikt jeszcze nie odkrył brzydoty dzięki fotografii. Wielu natomiast odkryło dzięki niej piękno” (Sontag Susan, 2023. O fotografii. Kraków: Karakter). I to piękno staram się na swoich zdjęciach pokazywać.

bor seminarium

Instytut Informatyki ma przyjemność zaprosić na czwarte w tym roku akademickim seminarium. Prezentację pt. "Bor — pierwiastek wszechstronny" wygłosi Dr Tomasz Tarkowski. Seminarium odbędzie się w środę, 22 maja 2024 r., o godzinie 14:15 w sali 130.

Bor jest jednym z mniej poznanych pierwiastków chemicznych zarówno z punktu widzenia teorii, jak i doświadczenia. Dzięki swojej konfiguracji elektronowej jest w stanie formować strukturę krystaliczną o różnej liczbie koordynacyjnej (od 2 do 6) i różnych odmianach alotropowych dla danej wymiarowości materiału. Wciąż nie do końca są zbadane formy objętościowe boru, a tym bardziej jego struktury o obniżonej wymiarowości.

Strukturę krystaliczną materiałów można przewidywać z użyciem narzędzi takich jak obliczenia z pierwszych zasad (teoria funkcjonału gęstości) lub obliczenia przybliżone (hamiltonian modelowy) wzbogaconych o metaheurystykę. Zaprezentowane zostaną wyniki badań przewidywania struktury dla materiałów jednowymiarowych (nanodruty i nanorurki borowe) z nawiązaniami do wyników dla struktur dwuwymiarowych (borofen), a także stan badań dla układów zerowymiarowych (fullereny i klastry borowe).

Spotkanie to będzie okazją do pogłębienia wiedzy na temat stanu badań nad przewidywaniem struktury krystalicznej boru. Zapraszamy do udziału wszystkich pracowników i studentów Instytutu Informatyki.

 baner isit 2024

📢 Zapraszamy wszystkich naukowców i praktyków do udziału w II międzynarodowej konferencji Intelligent Systems and Information Technologies, organizowanej przez Instytut Informatyki Uniwersytetu w Siedlcach!

🧠 Temat: Logika, Wnioskowanie i Reprezentacje Wiedzy w Inteligentnych Systemach.
📅 Data: 23-25 Wrzesień, 2024 📍 Lokalizacja: Siedlce, Polska

🔍 Główne tematy obejmują m.in.:

  • Automatyczne Wnioskowanie
  • Agenci i Systemy Wieloagentowe
  • Logiki Temporalne i Strategiczne
  • Automatyczna Weryfikacja i Model-Checking
  • Metody Formalne dla Cyberbezpieczeństwa
  • Ontologie i Logiki Opisowe
  • Pozyskiwanie Wiedzy

💡 Tematy specjalne:

  • Badanie połączenia logiki, wnioskowania i reprezentacji wiedzy w inteligentnych systemach.
  • Inteligentne rozwiązania wspierające życie codzienne, edukację i pracę, ze szczególnym naciskiem na inkluzyjność.
  • Pionierskie rozwiązania dla Smart City oraz Walki ze Stresem i Zagrożeniami dla Zdrowia Psychicznego.

📝 Zaproszenie do składania prac: kliknij tutaj, aby otworzyć plik PDF

Dołączcie do nas na konferencji, gdzie rozwikłujemy tajemnice sztucznej inteligencji w kontekście logiki i wnioskowania! #AI #LogikaWnioskowanie #InteligentneSystemy

🔗 https://isit.uws.edu.pl/

 

baner isit 2024

📢  Calling all researchers and practitioners! We invite you to contribute your expertise to the 2nd Conference on Intelligent Systems and Information Technologies, organized by the Institute of Computer Science, University of Siedlce!

🧠 Theme: Logic, Knowledge, and Reasoning in Intelligent Systems.
 📅 Date: 23-25th September, 2024 📍 Location: Siedlce, Poland

🔍 Main Topics Include:

  • Automated Reasoning
  • Agents and Multi-Agent Systems
  • Temporal and Strategic Logics
  • Verification and Model-Checking
  • Formal Methods for Cybersecurity
  • Ontologies & Description Logics
  • Knowledge Acquisition

💡 Special Focus:

  • Investigating the nexus of logic, inference, and knowledge representation in intelligent systems.
  • Crafting solutions for everyday life, education, and work, with an emphasis on inclusivity.
  • Pioneering Smart City Solutions and Mental Health Management.

📝 Call for Papersclick here to open PDF file

Join us for an enlightening exchange of ideas and breakthroughs in intelligent systems! #AI #LogicInference #IntelligentSystems

🔗 https://isit.uws.edu.pl/