Zespoły badawcze
Wykaz zespołów badawczych w Instytucie Informatyki:
Kierownik zespołu
dr Artur Niewiadomski
Skład zespołu
dr Marcin Stępniak
dr Piotr Świtalski
mgr Maciej Nazarczuk
mgr Mateusz Przychodzki
dr Joanna Zienkiewicz – adiunkt, wykonawca (Instytut Pedagogiki)
dr Andrzej Sędek – adiunkt, wykonawca (Instytut Pedagogiki)
dr hab. Cezary Kalita – profesor uczelni, wykonawca (Instytut Nauk o Bezpieczeństwie)
Współpraca
Instytut Podstaw Informatyki PAN, Politechnika Białostocka, Uniwersytet im. Jana Długosza w Częstochowie – prace nad nowymi metodami testowania spełnialności i syntezy dla strategicznej, czasowej logiki SMTL oraz STECTL oraz ich praktycznej realizacji w postaci narzędzi do testowania spełnialności i syntezy.
Kierownik tematu
dr Anna Wawrzyńczak-Szaban
Skład zespołu
prof dr Hab. Franciszek Seredyński
dr Jarosław Skaruz
dr Mirosław Szaban
dr Piotr Świtalski
mgr Michał Seredyński
Współpraca
Kontynuowana jest współpraca z dr Piotrem Kopką z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Współpraca ma na celu wykorzystanie wytrenowanej sieci neuronowej jako modelu forward w zagadnieniu rekonstrukcji uwolnienia atmosferycznego z wykorzystaniem przybliżonych metod bayesowskich.
Kontynuowana jest również współpraca z Instytutem Matematyku UwS w zakresie zastosowania metod uczenia maszynowego w prognozowaniu awarii sieci elektroenergetycznych w oparciu o parametry pogody kosmicznej. Kontynuowana jest również współpraca z Technische Universität Darmstadt, Germany poprzez osobę Rolfa Hoffmanna, oraz z Institut National des Sciences Appliquées, Rennes, France poprzez Dominique Désérable, z którymi opublikowano wspólną pracę.
Kierownik tematu
dr hab. inż. Jerzy Tchórzewski
Skład zespołu
dr Ewa Szczepanik
mgr inż. Dariusz Ruciński
mgr Wojciech Nabiałek
Współpraca
Kontynuowano współpracę z Instytutem Badań Systemowych PAN, w ramach której został otwarty przewód doktorski pt. „Modelowanie neuronalne cen na Towarowej Giełdzie Energii Elektrycznej wspomagane algorytmami ewolucyjnymi oraz inspirowane obliczeniami kwantowymi” mgr inż. Dariusza Rucińskiego, doktoranta – pracownika Instytutu Informatyki, której promotorem jest dr hab. inż. Jerzy Tchórzewski, prof. uczelni (rozprawa jest w trakcie procesu recenzyjnego).
Ponadto członkowie Zespołu Badawczego włączyli się w organizację II Konferencji Naukowej Instytutu Informatyki naszej Uczelni w języku angielskim pn. Inteligent Systems and Information Technologies nawiązując współpracę zwłaszcza z innymi uczelniami krajowymi przy jej organizacji, a zwłaszcza z: Instytutem Podstaw Informatyki PAN, Politechniką Bydgoską, Politechniką Wrocławską, Politechniką Białostocką, Politechniką Warszawską, Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Politechniką Warszawską, Wojskową Akademią Techniczną, Instytutem Badań Systemowych PAN, itp.
Kontynuowana była stała współpraca dr hab. inż. Jerzego Tchórzewskiego, prof. uczelni z Politechniką Warszawską i innymi uczelniami oraz towarzystwami naukowymi przy organizacji Międzynarodowej Konferencji Naukowej pn. „Progress Applied Electrical Engineering”, który był członkiem Komitetu Naukowego Konferencji i recenzentem artykułów opublikowanych w IEEE XPlore Digital Library, a także kontynuowana był współpraca z firmą Redocean Sp. z o.o. w Warszawie w zakresie systemów inteligentnych.
Kierownik tematu
dr Dariusz Mikułowski
Skład zespołu
dr Andrzej Salamończyk
dr Grzegorz Terlikowski
dr Marek Pilski
Współpraca
Instytucja: Slovak University of Technology in Bratislava www.stuba.sk Realizowane były badania w ramach projektu z udziałem partnerów ze Słowacji, Polski (UWS), Czech, Węgier i Ukrainy. Projekt nr. 22210032, pt: V4 Educational Academic Portal for Integrating IT into Education. Jest on kontynuacją wcześniejszego projektu. (2018-2019) V4+ Academic Research Consortiumintegrating databases, robotics and languages technologies. W ramach tej współpracy zostały wykonane prace:
– Utworzenie treści edukacyjnych z wykorzystaniem infrastruktury informatycznej projektu na którą składają się: maszyna wirtualna Windows w chmurze Azure hostowana przez partnera ze Słowacji, oprogramowanie desktopowe WPad_BVI (WPAD for Visually impaired) i online Personal Internet Comunication Channel PIKS.
– Rozszerzanie infrastruktury WPAD + PIKS o możliwości wspierające osoby niewidome i słabowidzące i testowanie jej pod tym względem.
– Dzielenie się wiedzą (materiały publikacyjne i szkoleniowe dla studentów) pomiędzy partnerami za pośrednictwem infrastruktury WPAD+PIKS.
– Opracowanie kilku publikacji z prowadzonych badań. Projekt jest finansowany z Funduszu Vyszehrackiego. Projekt zakończył się w 2024 r.
– Udział kierownika zadania badawczego dr. Dariusza Mikułowskiego w stażu na wydziale technologicznym Technologicznego Uniwersytetu Słowackiego w Bratysławie z siedzibą w Trnavie. W jego ramach były kontynuowane prace związane z rozwijaniem systemu wymiany wiedzy EduPort opracowanego w ramach wymienionych wyżej projektów.