Projekty

Projekty zrealizowane przez Instytut Informatyki

Okres realizacji

2022 – 2023

Wykonawcy projektu

Dariusz Mikułowski

Opis projektu

Projekt realizowany w Słowackim Uniwersytecie Technologicznym w Bratysławie partnerami w tym projekcie byli:
– Antal Bejczy Center for Intelligent Robotics, Obuda University,
– Wydział Nauk Ścisłych Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach,
– University of Ostrava,
– Ukraińska Akademia Nauk.

Rezultaty projektu

Kontynuacja poprzedniego dalej rozwiajana platforma WPAD

Okres realizacji

2020 – 2022

Wykonawcy projektu

Piotr Świtalski, Dariusz Mikułowski, Andrzej Salamończyk, Grzegorz Terlikowski, Marek Pilski, Artur Niewiadomski

Opis projektu

Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Uniwersytet Maxi” finansowane było ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. System NaviSecure

Rezultaty projektu

system nawigacyjny wewnątrz budynków z uwzględnieniem potrzeb użytkowników niepełnosprawnych niewidomych i niesłyszących i innych.

Okres realizacji

2018 – 2019

Wykonawcy projektu

Dariusz Mikułowski

Opis projektu

Projekt był realizowany na Wydziale Inżynierii Materiałowo-Technologicznym w Trnawie (Słowacki Uniwersytet Technologiczny w Bratysłavie z udziałem uczelni z 4 krajów Słowacji, Polski, Węgier i Ukrainy finansowanego przez Fundusz Wyszegracki. Celem projektu było utworzenie sieci partnerów V4+ w celu integracji ich wiedzy specjalistycznej w zakresie badań, wyszukiwania partnerów za pomocą specjalnie opracowanej w tym celu wirtualnej platformy technologicznej. dostępne do badań pomostowych V4 ProjectV4 project in Ukrainian government page

Rezultaty projektu

rozwijana platforma WPAD do dzielenia się wiedzą liderem projektu był Stefan Svetsky ze Słowacji

Okres realizacji

2018 – 2020

Wykonawcy projektu

Dariusz Mikułowski, Grzegorz Terlikowski, Andrzej Salamończyk

Opis projektu

Projekt Euromath realizowany w Instytucie Maszyn Matematycznych (później w Instytucie badawczym Narodowej Sieci Akademickiej NASK) Partnerami w projekcie były: Dublin City University, – Irlandia oraz Królewski Instytut niewidomych – Holandia. W ramach projektu została utworzona platforma edukacyjna wspomagająca nauczanie matematyki uczniów niewidomych i słabowidzących. System był używany m.in. przez uczniów i nauczycieli w Polsce, Irlandii i Holandii do prowadzenia lekcji matematyki z uczniami niewidomymi i słabowidzącymi platforma Euromath ułatwi naukę matematyki niewidomym i słabowidzącym

Rezultaty projektu

powstał system online do nauczania matematyki niewidomych i słabowidażcych testowany w 3 krajach.

Okres realizacji

2016 – 2017

Wykonawcy projektu

Dariusz Mikułowski, Grzegorz Terlikowski, Marek Pilski Andrzej Salamończyk

Opis projektu

Jego celem było sprawdzenie i wdrożenie platformy opracowanej w ramach wcześniej realizowanego projektu „PlatMat”. Projekt był realizowany we współpracy z Instytutem Maszyn Matematycznych w Warszawie.

Rezultaty projektu

kontynuacja Platmat wdrażanie PlatMAtu w szkołach

Okres realizacji

2014 – 2015

Wykonawcy projektu

Dariusz Mikułowski, Marek Faderewski, Marek Pilski, Andrzej Salamończyk Grzegorz Terlikowski.Daniel Kocieliński

Opis projektu

Platforma PlatMat zwiększająca efektywność edukacji włączającej z obszaru matematyki i fizyki. Był to projekt platformy edukacyjnej dla nauczycieli i uczniów niewidomych i słabowidzących realizowany we współpracy z Instytutem Maszyn Matematycznych w Warszawie. Projekt PlatMat otrzymał srebrny medal na wystawie wynalazków i innowacji technicznych ITEX 2015 w Kuala Lumpur (Malezja),. Platforma PlatMat, otrzymała także Nagrodę „Public Choice Tell Us Awards” w finale konkursu TELL US AWARDS w Paryżu.

Rezultaty projektu

powstała platforma do nauczania matematyki niewidomych i slabowidzących składająca się z 4 aplikacji desktopowych

Okres realizacji

2012 – 2013

Wykonawcy projektu

Dariusz Mikułowski

Opis projektu

Projekt był wykonywany w ramach konkursu „Bon Na Innowacje” finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju we współpracy z Instytutem Maszyn Matematycznych w Warszawie. Oprogramowanie wykonane w ramach tego projektu otrzymało złoty medal na wystawie INVENTO w Pradze w 2013 r. Oprogramowanie zostało wdrożone i było w ofercie firmy P.H.U. Impuls.

Rezultaty projektu

Powstała aplikacjaspecjalnejgry dla niewidomych którą potem sprzedawano w firmie P.H.U. Impuls

Okres realizacji

2010 – 2014

Wykonawcy projektu

Stanisław Ambroszkiewicz, Grzegorz Terlikowski, Marek Faderewski, Waldemar Bartyna, Dariusz Mikułowski Andrzej Salamończyk, Marek Pilski, Marcin Stępniak, Andrzej Ryszko, Anna Ambroszkiewicz

Opis projektu

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka: Działanie 1.3.1. Projekt IT-SOA: „Nowe technologie informacyjne dla elektronicznej gospodarki i społeczeństwa informacyjnego oparte na paradygmacie SOA”. Projekt dotyczył użycia technologii informacyjnych działających w systemach rozproszonych. Technologie te, oparte na paradygmacie SOA (ang. Service Oriented Architecture), są stosowane do informatyzacji procesów biznesowych, platform usługowych oraz infrastruktury informatycznej dla e-Science. Istotą tego podejścia jest automatyzacja zarówno uruchamiania pojedynczych usług jak i integracji usług w złożone procesy biznesowe. Zasadniczymi problemami występującymi w tym obszarze są: język opisu usług, proces publikacji usługi przez jej dostarczyciela oraz wyszukiwanie potrzebnych usług przez klienta, a także wykorzystujące semantykę protokoły kompozycji usług w złożone i często długotrwałe procesy biznesowe.
Partnerami w tym projekcie były:
Akademia Górniczo-Hutnicza,
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu,
Politechnika Poznańska,
Instytut Podstaw Informatyki PAN,
Politechnika Wrocławska.

Rezultaty projektu

Powstała platforma Neiberia do dostarczania usług

Okres realizacji

2007 – 2010

Wykonawcy projektu

Opis projektu

Projekt był finansowany przez MNiSzW; od 2 marca 2007 do 1 marca 2010. W ramach projektu została zrealizowana, platforma (nazwana ELA) zapewniająca automatyzację procesu korzystania z usług niezbędnych do funkcjonowania Elektronicznego Rynku Usług. Wykorzystane zostały w niej technologie i protokoły takie jak: Service Oriented Architecture, ebXML, Web services oraz Semantic Web, w tym język kompozycji usług webowych „enTish” zaproponowany przez prof. S. Ambroszkiewicza. Projekt był realizowany w w Instytucie Podstaw Informatyki PAN w Warszawie oraz w Instytucie Informatyki Akademii Podlaskiej w Siedlcach.

Rezultaty projektu

Okres realizacji

2005 – 2008

Wykonawcy projektu

Opis projektu

Projekt był realizowany pod kier. prof. Stanisława Ambroszkiewicza w Instytucie informatyki Akademii Podlaskiej w Siedlcach oraz w Instytucie Podstaw Informatyki PAN w Warszawie.

Rezultaty projektu

Okres realizacji

2003 – 2004

Wykonawcy projektu

Opis projektu

Projekt kierowany przez prof. S. Ambroszkiewicza realizowany w Akademii Podlaskiej w Siedlcach. W ramach projektu powstał prototyp systemu wspomagającego nawigację osób niewidomych wewnątrz kampusu akademickiego. Został w nim wykorzystany język Entish, ontologia mapy obiektowej nadajniki podczerwieni IRDA oraz telefony komórkowe z systemem Symbian.

Rezultaty projektu

Okres realizacji

2002 – 2005

Wykonawcy projektu

Opis projektu

Był to projekt realizowany pod kierunkiem doc. S. Ambroszkiewicza w Instytucie Podstaw Informatyki PAN w Warszawie oraz Instytucie Informatyki Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Jego tematyka była związana z użyciem technologii wieloagentowych do realizowania kompozycji usług webowych. W ramach tego projektu wykonałem parser opartego na XML języka Entish oraz aplikację rozproszonego webowego słownika ontologii.

Rezultaty projektu