Projekty

Projekty zrealizowane przez Instytut Informatyki

Okres realizacji

2022 – 2023

Wykonawcy projektu

Dariusz Mikułowski

Opis projektu

Projekt był kontynuacją projektu„V4+ Academic Research Consortium integrating databases, robotics and languages technologies”. Projekt był realizowany w Słowackim Uniwersytecie Technologicznym w Bratysławie partnerami w tym projekcie były: Antal Bejczy Center for Intelligent Robotics, Obuda University, Budapeszt, Węgry, Wydział Nauk Ścisłych UPH, University of Ostrava, o Institute of Information Technologies and Learning Tools of NAES of Ukraine, Kyiv, Ukraine. Koordynatorem tego projektu ze strony UPH był dr. Dariusz Mikułowski.

Rezultaty projektu

W ramach projektu rozwijana była platforma do wymiany wiedzy naukowej i edukacyjnej utworzona w poprzednim projekcie. powstał portal wymiany wiedzy składający się z takich elementów jak: Oprogramowanie desktopowe WPAD oraz jego wersja przeznaczona dla użytkowników niewidomych i słabowidzących WPAD-BVI, Aplikacje online o nazwie PIKS Personal Interchange Knowledge System służące do wymiany wiedzy i materiałów edukacyjnych, maszyna wirtualna z zainstalowanym oprogramowaniem WPAD i WPAD-BVI z której korzystali partnerzy w celu wymiany wiedzy. System był testowany i rozwijany również pod kontem jego użytkowania przez użytkowników niewidomych i słabowidzących korzystali z niego studenci i nauczyciele z partnerskich uczelni. Powstały pakiety edukacyjne opracowane z użyciem tego oprogramowania.

Okres realizacji

2020 – 2022

Wykonawcy projektu

Piotr Świtalski, Dariusz Mikułowski, Andrzej Salamończyk, Grzegorz Terlikowski, Marek Pilski, Artur Niewiadomski

Opis projektu

Zadanie zostało sfinansowane w ramach projektu „Uniwersytet Maxi” realizowanego na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach ze środków NCBIR.

Rezultaty projektu

Powstał system wspomagający nawigację wewnątrz budynków uwzględniający potrzeby użytkowników niepełnosprawnych.
System składa się z aplikacji mobilnej, infrastruktury nadajników Bluetooth Low Energy BLE które są zainstalowane w budynkach oraz aplikacji serwerowej wspomagającej tworzenie map budynków. System został zainstalowany i przetestowany w 2 budynkach uniwersytetu, na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych oraz na Wydziale Humanistycznym. Udogodnienia dla niepełnosprawnych polegają na uzupełnieniu aplikacji mobilnej o komunikaty w języku migowym dla osób niesłyszących oraz komunikaty głosowe dla niewidomych a także na tym, że aplikacja posiada profile z ustawieniami dostosowanymi specjalnie dla osób z różnymi niepełnosprawnościami

Okres realizacji

2018 – 2019

Wykonawcy projektu

Dariusz Mikułowski

Opis projektu

Projekt był realizowany na Wydziale Inżynierii Materiałowo-Technologicznym z siedzibą w Trnawie (Słowacki Uniwersytet Technologiczny w Bratysłavie z udziałem partnerów z 4 krajów: Antal Bejczy Center for Intelligent Robotics, Obuda University, Budapeszt Węgry, Wydział Nauk Ścisłych Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, University of Ostrava, Praga, Czechy, Institute of Information Technologies and Learning Tools of NAES of Ukraine, Kijów, Ukraina. Koordynatorem ze strony UPH w tym projekcie był dr. Dariusz Mikułowski.

Rezultaty projektu

W ramach projektu powstała platforma służąca do wymiany wiedzy badawczej i edukacyjnej z której korzystali partnerzy. Platforma składała się z oprogramowania desktopowego o nazwie WPAD, które było testowane i rozwijane przez partnerów lokalnie oraz na wspólnej maszynie wirtualnej. W ramach projektu z wykorzystaniem oprogramowania WPAD były utworzone materiały edukacyjne dla studentów uczelni partnerskich. w ramach projektu Oprogramowanie było też dostosowywane dla użytkowników niewidomych i słabowidzących. Projekt był finansowany przez Fundusz Wyszehradzki.

Okres realizacji

2017 – 2020

Wykonawcy projektu

Dariusz Mikułowski, Grzegorz Terlikowski, Andrzej Salamończyk

Opis projektu

Projekt był dofinansowany z funduszy programu Erasmus+, nr 2017-1-PL01-KA201-038548, a jego koordynatorem był Instytut badawczy Narodowej Akademickiej Sieci Komputerowej NASK. Celem projektu było utworzenie i wprowadzenie do użycia platformy wspomagającej edukację matematyczną niewidomych i słabowidzących Euromath.

Rezultaty projektu

Rezultatem projektu była właśnie platforma Euromath zrealizowana jako aplikacja online wspierająca nauczanie matematyki niewidomych. Projekt był realizowany w partnerstwie z Uniwersytetem Dublin City University w Irlandii i organizacją Krulewskiego Instytutu dla Niewidomych w Holandii. W ramach projektu zaimplementowano platformę Euromath a następnie nauczyciele i uczniowie z 3 krajów partnerskich korzystali z niej podczas prowadzonych lekcji z uczniami niewidomymi i słabowidzącymi. Nauczyciele opracowali materiały edukacyjne do nauczania matematyki dostosowane do specyfiki trzech krajów, materiały te, scenariusze lekcji zadania w języku Angielskim i Polskim były umieszczone na portalu projektu. Następnie zostały zebrane dane od nauczycieli co do użytkowania systemu.

Okres realizacji

2016 – 2017

Wykonawcy projektu

Dariusz Mikułowski, Grzegorz Terlikowski, Marek Pilski Andrzej Salamończyk

Opis projektu

Projekt był dofinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a realizowany w Instytucie Maszyn Matematycznych. Celem projektu było wdrożenie narzędzi PlatMat w szkołach dla uczniów słabowidzących.

Rezultaty projektu

W ramach projektu były prowadzone szkolenia nauczycieli a także lekcje dla uczniów słabowidzących z wykorzystaniem narzędzi PlatMat. W projekcie Uczestniczyły szkoły dla dzieci słabowidzących w Warszawie przy ul. Koźmińskiej i szkoła dla dzieci niewidomych w Łodzi.

Okres realizacji

2014 – 2015

Wykonawcy projektu

Dariusz Mikułowski, Marek Faderewski, Marek Pilski, Andrzej Salamończyk Grzegorz Terlikowski.Daniel Kocieliński

Opis projektu

Platforma PlatMat zwiększająca efektywność edukacji włączającej z obszaru matematyki i fizyki. Projekt realizowany w Instytucie Maszyn Matematycznych w Warszawie finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wykonawcami byli Dariusz Mikułowski, Grzegorz Terlikowski, Andrzej Salamończyk, Marek Pilski, Marek Faderewski, Daniel Kocieliński.

Rezultaty projektu

W ramach projektu powstała platforma wspomagająca nauczanie matematyki osób niewidomych i słabowidzących. Platforma składała się z pięciu aplikacji desktopowych dla systemu windows: Platmat Nauczyciel – przeznaczona dla nauczyciela, Platmat Uczeń słabowidzący, Platmat Uczeń niewidomy, Wirtualne kubarytmy – to aplikacja do wykonywania działań pisemnych przeznaczona dla niewidomych i słabowidzących i Kalkulator. Aplikacje były weryfikowane przez nauczycieli i uczniów w kilku szkołach zarówno specjalnych jak i ogólnodostępnych. były to szkoły: Ośrodek szkolno-wychowawczy dla niewidomych w Krakowie, Ośrodek dla dzieci słabowidzących w Warszawie przy ul Koźmińskiej, Ośrodek dla dzieci słabowidzących w łodzi, Szkoła podstawowa nr 6 w Siedlcach, Szkoła podstawowa w Cegłowie, Gimnazjum nr 3 w Siedlcach. W ramach projektu były prowadzone szkolenia dla nauczycieli i uczniów dotyczące korzystania z opracowanych aplikacji a następnie zbierane dane zwrotne co do użytkowania systemu.

Okres realizacji

2012 – 2013

Wykonawcy projektu

Dariusz Mikułowski

Opis projektu

Projekt był realizowany w ramach konkursu „Bon Na Innowacje” finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
w Instytucie Maszyn Matematycznych w Warszawie. Główny wykonawca dr. Dariusz Mikułowski.

Rezultaty projektu

W ramach projektu powstała multimedialna gra edukacyjna dla niewidomych która została zaimplementowana w języku Python jako desktopowa aplikacja dla Windows. Dodatkiem do aplikacji zrealizowanym również w ramach tego projektu był atlas wydrukowany w alfabecie brajla, który zawierał wypukłe mapy krajów oraz rysunki flag krajów Europejskich tzw. tyflografika. Atlas został przekazany dla firmy P.H.U Impuls Ryszard dziewa i był przez tę firmę sprzedawany jako jej produkt.

Okres realizacji

2007 – 2010

Wykonawcy projektu

S. Ambroszkiewicz, M. Barański, M. Faderewski, D. Mikułowski, M. Pilski, G. Terlikowski, W. Bartyna

Opis projektu

Projekt był finansowany przez MNiSzW; od 2 marca 2007 do 1 marca 2010. W ramach projektu została zrealizowana, platforma (nazwana ELA) zapewniająca automatyzację procesu korzystania z usług niezbędnych do funkcjonowania Elektronicznego Rynku Usług. Wykorzystane zostały w niej technologie i protokoły takie jak: Service Oriented Architecture, ebXML, Web services oraz Semantic Web, w tym język kompozycji usług webowych „enTish” zaproponowany przez prof. S. Ambroszkiewicza. Projekt był realizowany w w Instytucie Podstaw Informatyki PAN w Warszawie oraz w Instytucie Informatyki Akademii Podlaskiej w Siedlcach.

Rezultaty projektu

Publikacje:
S. Ambroszkiewicz, W. Bartyna, et. al., The SOA Paradigm and e-Service Architecture Reconsidered from the e-Business Perspective, F. Daniel and F.M. Facca (Eds.), LNCS 6385, pp. 256–265, 2010. Springer-Verlag Berlin Heidelberg 2010, pp. 256-265.
S. Ambroszkiewicz, M. Barański, M. Faderewski, D. Mikułowski, M. Pilski, G. Terlikowski.  Elektroniczne Rynki Usług: Technologie i ich realizacje. Wydawnictwo: Akademicka Oficyna Wydawnicza EXIT, Warszawa 2011, ISBN 978-83-60434-95-6

Okres realizacji

2005 – 2008

Wykonawcy projektu

Waldemar Bartyna, Grzegorz Terlikowski, Marek Faderewski

Opis projektu

Projekt był realizowany pod kier. prof. Stanisława Ambroszkiewicza w Instytucie informatyki Akademii Podlaskiej w Siedlcach oraz w Instytucie Podstaw Informatyki PAN w Warszawie.

Rezultaty projektu

Doktoraty: Waldemar Bartyna, Grzegorz Terlikowski, Marek Faderewski
Praca zbiorowa pod redakcja S. Ambroszkiewicza, A. Borkowskiego, K. Cetnarowicza i C. Zielinskiego. Tytuł: Inteligencja wokół nas: współdziałanie agentów softwareowych, robotów, inteligentnych urządzeń.  Monografie Komitetu Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk, Tom 15, Akademicka Oficyna Wydawnicza EXIT, Warszawa 2010. ISSN 1640-8969, ISBN 978-83-60434-79-6.

Okres realizacji

2003 – 2004

Wykonawcy projektu

S. Ambroszkiewicz, D. Mikułowski, S. Jakubowski, W. Bartyna, M. Faderewski, D. Kocieliński, G. Terlikowski

Opis projektu

Projekt kierowany przez prof. S. Ambroszkiewicza realizowany w Akademii Podlaskiej w Siedlcach. W ramach projektu powstał prototyp systemu wspomagającego nawigację osób niewidomych wewnątrz kampusu akademickiego. Został w nim wykorzystany język Entish, ontologia mapy obiektowej nadajniki podczerwieni IRDA oraz telefony komórkowe z systemem Symbian.

Rezultaty projektu

Prace magisterskie przyszłych doktorów: W. Bartyna, G. Terlikowski, M. Faderewski
S. Ambroszkiewicz, Dariusz Mikułowski, Stanisław Jakubowski, Waldemar Bartyna,, Marek Faderewski, Daniel Kocieliński, Grzegorz Terlikowski .: Blind-enT: Making Objects Visible for Blind People. Vision 2005 – Proceedings of the International Congress held between 4 and 7 April 2005 in London, UK. Edited by S. Jones and P. MacDonald. ISBN 0444520910, Elsevier 2005.

Okres realizacji

2002 – 2005

Wykonawcy projektu

S. Ambroszkiewicz, D. Mikułowski

Opis projektu

Był to projekt realizowany pod kierunkiem doc. S. Ambroszkiewicza w Instytucie Podstaw Informatyki PAN w Warszawie oraz Instytucie Informatyki Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Jego tematyka była związana z użyciem technologii wieloagentowych do realizowania kompozycji usług webowych. W ramach tego projektu wykonałem parser opartego na XML języka Entish oraz aplikację rozproszonego webowego słownika ontologii.

Rezultaty projektu

Uniwersalny otwarty język opisujący przetwarzanie danych z precyzyjną, zrozumiałą dla maszyny semantyką.
Realizowany w Instytucie Podstaw Informatyki PAN i w Instytucie Informatyki UwS  pod kierownictwem dr Stanisława Ambroszkiwicza.
Rezultaty: Habilitacja S. Ambroszkiewicza, oraz doktorat Dariusz Mikułowski
Oraz publikacje:
S. Ambroszkiewicz . enTish: An Approach to Service Description and Composition. Instytut Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk, Warszawa 2003, ISBN 83-910948-7-1

Okres realizacji

2020-2023

Wykonawcy projektu

Waldemar Bartyna, Kamil Skarżyński, Marcin Stępniak

Opis projektu

Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Uniwersytet Maxi” finansowane było ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. System Lector to baza przeznaczona dla użytkowników z niepełnosprawnościami, zarówno studentów jak i pracowników UwS. Baza daje także wykładowcom możliwość zamieszczania materiałów dydaktycznych dla studentów.

Rezultaty projektu

System Lector został wdrożony i jest wykorzystywany przez studentów i pracowników UwS.