Badania naukowe

Wykaz realizowanych tematów badań naukowych w Instytucie Informatyki:

Kierownik tematu: dr Artur Niewiadomski
Numer tematu: 146/23/B
Skład zespołu: dr Marcin Stępniak, dr Piotr Świtalski, mgr Maciej Nazarczuk, mgr Mateusz Przychodzki, dr Joanna Zienkiewicz, dr Andrzej Sędek, dr hab. Cezary Kalita – profesor uczelni
Obszary badawcze: Badania dotyczą zastosowania nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji, w dwóch obszarach. 
Pierwszym z nich są systemy otwarte, czyli wchodzące w interakcję z otoczeniem zewnętrznym. Do tej grupy systemów zaliczane są m.in. systemy wieloagentowe, które składają się z komunikujących się i współpracujących ze sobą komponentów (zwanych agentami) realizujących wyznaczone cele oraz środowiska (otoczenia), które jest przez agentów obserwowane i z którym wchodzą w interakcje. Jedną z cech systemów wieloagentowych jest ich różnorodność, a znajdują one zastosowanie np. w rozwiązywaniu problemów o charakterze rozproszonym lub złożonym obliczeniowo.
Wykorzystujemy dwie grupy metod. Metody symboliczne wykorzystujące m.in. SAT i SMT, które pozwalają na kompaktową reprezentację dużych przestrzeni stanów oraz jej efektywne przeszukiwanie i wnioskowanie o własnościach systemów przy wykorzystaniu logik modalnych, w tym temporalnych i strategicznych. Druga grupa to szeroko rozumiane heurystyki oraz meta-heurystyki, a w szczególności algorytmy inspirowane naturą, w tym rozwiązania oparte na Sztucznych Sieciach Neuronowych. 
Wymienione powyżej kierunki badań wymagają znacznej mocy obliczeniowej oraz przechowywania i przetwarzania olbrzymiej ilości danych. Stąd właśnie nasze zainteresowanie technologiami chmurowymi i bazodanowymi, a w szczególności analiza ich możliwości pod kątem zaspokojenia naszych potrzeb. 
Drugim obszarem badań jest rozwijane wspólnie przez Instytut Informatyki oraz Instytut Pedagogiki rozwiązanie technologiczne mające na celu diagnozę i terapię nieśmiałości i lęku społecznego z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości oraz elementów biofeedbacku – system VRTherapy. Pierwszy etap polega na zaprojektowaniu, zaimplementowaniu i przetestowaniu prototypu systemu bez udziału sztucznej inteligencji. Następnie, na podstawie zebranych danych, opracowane zostaną modele rekomendacyjne wykorzystujące algorytmy uczenia maszynowego  mające na celu wspomaganie pracy terapeutów w kontekście doboru parametrów scenariuszy diagnostycznych oraz sugerowanych dalszych etapów terapii. 

Kierownik tematu: dr Anna Wawrzyńczak-Szaban
Numer tematu: 148/23/B
Skład zespołu: dr Mirosław Szaban, prof. dr hab. inż. Seredyński, mgr inż. Seredynski, dr Jarosław Skaruz, dr Piotr Świtalski

Kierownik tematu: prof. Jerzy Tchórzewski
Numer tematu: 147/23/B
Skład zespołu: dr Ewa Szczepanik, mgr Dariusz Ruciński, mgr Wojciech Nabiałek

Kierownik tematu: dr Dariusz Mikułowski
Numer tematu: 149/23/B
Skład zespołu: dr Andrzej Salamonczyk, dr Grzegorz Terlikowski, dr Marek Pilski

Kierownik tematu: dr Dariusz Mikułowski
Numer tematu: 149/23/B
Skład zespołu: dr Andrzej Salamonczyk, dr Grzegorz Terlikowski, dr Marek Pilski.