Podsumowanie z warsztatów AngularJS

3 marca 2017 w sali 31 Instytutu Informatyki odbyły się warsztaty z podstaw AngularJS. Na wydarzenie przybyło 18 osób.

Celem warsztatów było zapoznanie uczestników z AngularJS. Jest to popularny framework JavaScript do tworzenia aplikacji internetowych wykorzystywany wraz z HTML5 i CSS. Uczestnicy poznali w praktyce podstawowe zagadnienia, m.in.:

  • Co to jest AngularJS? − Przedstawienie czym jest AngularJS, w którym miejscu w aplikacjach internetowych się znajduje, jakie frameworki są dla niego konkurencją, a z jakimi zazwyczaj jest wykorzystywany. Uczestnicy zapoznali się z przykładowymi aplikacjami napisanymi w Angularze i poznali specyfikę aplikacji SPA.
  • Hello World − Uczestnicy napisali szkielet programu w AngularJS.
  • Podstawy − Najczęściej wykorzystywane elementy tego frameworka: wyrażenia, dyrektywy, binding i dwukierunkowe wiązanie danych. Uczestnicy napisali prosty kalkulator w celu zobrazowania sobie podstawowych możliwości AngularJS.
  • Kontrolery − Uczestnicy poznali (lub przypomnieli sobie) wzorzec projektowy MVC. Dowiedzieli się w praktyce, czym jest wstrzykiwanie zależności oraz $scope. Napisali małą aplikację z wykorzystaniem poznanych elementów.
  • JSON − Zapoznanie z formatem danych wykorzystywanym w JavaScript. Poznanie kolejnych dyrektyw w celu przetwarzania obiektów JSON.
  • Routing − Czyli ładowanie odpowiednich widoków w zależności od danego adresu URL. Uczestnicy poznali strukturę projektów, która jest dobrą praktyką przy budowie większych aplikacji w AngularJS.

Planowana jest kontynuacja warsztatów.

Warsztaty były poprzedzone ankietą wstępną pozwalającą dostosować program kursu do wiedzy uczestników. Po ich zakończeniu została przeprowadzona ankieta ewaluacyjna.

Materiały z warsztatów zostały udostępnione na stronie: http://marcinkowalczyk.pl/warsztaty/uph/angular/
Obszerniejsze podsumowanie wraz z wynikami ankiet dostępne jest na blogu.

Warsztaty poprowadził Marcin Kowalczyk, student II roku II stopnia informatyki na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Wsparcie organizacyjne zapewniło Koło Naukowe Programistów.