Projekty

Projekty zrealizowane przez Instytut Informatyki

Okres realizacji

2022 – 2023

Wykonawcy projektu

Dariusz Mikułowski

Opis projektu

Projekt był kontynuacją projektu„V4+ Academic Research Consortium integrating databases, robotics and languages technologies”. Projekt był realizowany w Słowackim Uniwersytecie Technologicznym w Bratysławie partnerami w tym projekcie były: Antal Bejczy Center for Intelligent Robotics, Obuda University, Budapeszt, Węgry, Wydział Nauk Ścisłych UPH, University of Ostrava, o Institute of Information Technologies and Learning Tools of NAES of Ukraine, Kyiv, Ukraine. Koordynatorem tego projektu ze strony UPH był dr. Dariusz Mikułowski.

Rezultaty projektu

W ramach projektu rozwijana była platforma do wymiany wiedzy naukowej i edukacyjnej utworzona w poprzednim projekcie. powstał portal wymiany wiedzy składający się z takich elementów jak: Oprogramowanie desktopowe WPAD oraz jego wersja przeznaczona dla użytkowników niewidomych i słabowidzących WPAD-BVI, Aplikacje online o nazwie PIKS Personal Interchange Knowledge System służące do wymiany wiedzy i materiałów edukacyjnych, maszyna wirtualna z zainstalowanym oprogramowaniem WPAD i WPAD-BVI z której korzystali partnerzy w celu wymiany wiedzy. System był testowany i rozwijany również pod kontem jego użytkowania przez użytkowników niewidomych i słabowidzących korzystali z niego studenci i nauczyciele z partnerskich uczelni. Powstały pakiety edukacyjne opracowane z użyciem tego oprogramowania.

Okres realizacji

2020 – 2022

Wykonawcy projektu

Piotr Świtalski, Dariusz Mikułowski, Andrzej Salamończyk, Grzegorz Terlikowski, Marek Pilski, Artur Niewiadomski

Opis projektu

Zadanie zostało sfinansowane w ramach projektu „Uniwersytet Maxi” realizowanego na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach ze środków NCBIR.

Rezultaty projektu

Powstał system wspomagający nawigację wewnątrz budynków uwzględniający potrzeby użytkowników niepełnosprawnych.
System składa się z aplikacji mobilnej, infrastruktury nadajników Bluetooth Low Energy BLE które są zainstalowane w budynkach oraz aplikacji serwerowej wspomagającej tworzenie map budynków. System został zainstalowany i przetestowany w 2 budynkach uniwersytetu, na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych oraz na Wydziale Humanistycznym. Udogodnienia dla niepełnosprawnych polegają na uzupełnieniu aplikacji mobilnej o komunikaty w języku migowym dla osób niesłyszących oraz komunikaty głosowe dla niewidomych a także na tym, że aplikacja posiada profile z ustawieniami dostosowanymi specjalnie dla osób z różnymi niepełnosprawnościami

Okres realizacji

2018 – 2019

Wykonawcy projektu

Dariusz Mikułowski

Opis projektu

Projekt był realizowany na Wydziale Inżynierii Materiałowo-Technologicznym z siedzibą w Trnawie (Słowacki Uniwersytet Technologiczny w Bratysłavie z udziałem partnerów z 4 krajów: Antal Bejczy Center for Intelligent Robotics, Obuda University, Budapeszt Węgry, Wydział Nauk Ścisłych Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, University of Ostrava, Praga, Czechy, Institute of Information Technologies and Learning Tools of NAES of Ukraine, Kijów, Ukraina. Koordynatorem ze strony UPH w tym projekcie był dr. Dariusz Mikułowski.

Rezultaty projektu

W ramach projektu powstała platforma służąca do wymiany wiedzy badawczej i edukacyjnej z której korzystali partnerzy. Platforma składała się z oprogramowania desktopowego o nazwie WPAD, które było testowane i rozwijane przez partnerów lokalnie oraz na wspólnej maszynie wirtualnej. W ramach projektu z wykorzystaniem oprogramowania WPAD były utworzone materiały edukacyjne dla studentów uczelni partnerskich. w ramach projektu Oprogramowanie było też dostosowywane dla użytkowników niewidomych i słabowidzących. Projekt był finansowany przez Fundusz Wyszehradzki.

Okres realizacji

2017 – 2020

Wykonawcy projektu

Dariusz Mikułowski, Grzegorz Terlikowski, Andrzej Salamończyk

Opis projektu

Projekt był dofinansowany z funduszy programu Erasmus+, nr 2017-1-PL01-KA201-038548, a jego koordynatorem był Instytut badawczy Narodowej Akademickiej Sieci Komputerowej NASK. Celem projektu było utworzenie i wprowadzenie do użycia platformy wspomagającej edukację matematyczną niewidomych i słabowidzących Euromath.

Rezultaty projektu

Rezultatem projektu była właśnie platforma Euromath zrealizowana jako aplikacja online wspierająca nauczanie matematyki niewidomych. Projekt był realizowany w partnerstwie z Uniwersytetem Dublin City University w Irlandii i organizacją Krulewskiego Instytutu dla Niewidomych w Holandii. W ramach projektu zaimplementowano platformę Euromath a następnie nauczyciele i uczniowie z 3 krajów partnerskich korzystali z niej podczas prowadzonych lekcji z uczniami niewidomymi i słabowidzącymi. Nauczyciele opracowali materiały edukacyjne do nauczania matematyki dostosowane do specyfiki trzech krajów, materiały te, scenariusze lekcji zadania w języku Angielskim i Polskim były umieszczone na portalu projektu. Następnie zostały zebrane dane od nauczycieli co do użytkowania systemu.

Okres realizacji

2016 – 2017

Wykonawcy projektu

Dariusz Mikułowski, Grzegorz Terlikowski, Marek Pilski Andrzej Salamończyk

Opis projektu

Projekt był dofinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a realizowany w Instytucie Maszyn Matematycznych. Celem projektu było wdrożenie narzędzi PlatMat w szkołach dla uczniów słabowidzących.

Rezultaty projektu

W ramach projektu były prowadzone szkolenia nauczycieli a także lekcje dla uczniów słabowidzących z wykorzystaniem narzędzi PlatMat. W projekcie Uczestniczyły szkoły dla dzieci słabowidzących w Warszawie przy ul. Koźmińskiej i szkoła dla dzieci niewidomych w Łodzi.

Okres realizacji

2014 – 2015

Wykonawcy projektu

Dariusz Mikułowski, Marek Faderewski, Marek Pilski, Andrzej Salamończyk Grzegorz Terlikowski.Daniel Kocieliński

Opis projektu

Platforma PlatMat zwiększająca efektywność edukacji włączającej z obszaru matematyki i fizyki. Projekt realizowany w Instytucie Maszyn Matematycznych w Warszawie finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wykonawcami byli Dariusz Mikułowski, Grzegorz Terlikowski, Andrzej Salamończyk, Marek Pilski, Marek Faderewski, Daniel Kocieliński.

Rezultaty projektu

W ramach projektu powstała platforma wspomagająca nauczanie matematyki osób niewidomych i słabowidzących. Platforma składała się z pięciu aplikacji desktopowych dla systemu windows: Platmat Nauczyciel – przeznaczona dla nauczyciela, Platmat Uczeń słabowidzący, Platmat Uczeń niewidomy, Wirtualne kubarytmy – to aplikacja do wykonywania działań pisemnych przeznaczona dla niewidomych i słabowidzących i Kalkulator. Aplikacje były weryfikowane przez nauczycieli i uczniów w kilku szkołach zarówno specjalnych jak i ogólnodostępnych. były to szkoły: Ośrodek szkolno-wychowawczy dla niewidomych w Krakowie, Ośrodek dla dzieci słabowidzących w Warszawie przy ul Koźmińskiej, Ośrodek dla dzieci słabowidzących w łodzi, Szkoła podstawowa nr 6 w Siedlcach, Szkoła podstawowa w Cegłowie, Gimnazjum nr 3 w Siedlcach. W ramach projektu były prowadzone szkolenia dla nauczycieli i uczniów dotyczące korzystania z opracowanych aplikacji a następnie zbierane dane zwrotne co do użytkowania systemu.

Okres realizacji

2012 – 2013

Wykonawcy projektu

Dariusz Mikułowski

Opis projektu

Projekt był realizowany w ramach konkursu „Bon Na Innowacje” finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
w Instytucie Maszyn Matematycznych w Warszawie. Główny wykonawca dr. Dariusz Mikułowski.

Rezultaty projektu

W ramach projektu powstała multimedialna gra edukacyjna dla niewidomych która została zaimplementowana w języku Python jako desktopowa aplikacja dla Windows. Dodatkiem do aplikacji zrealizowanym również w ramach tego projektu był atlas wydrukowany w alfabecie brajla, który zawierał wypukłe mapy krajów oraz rysunki flag krajów Europejskich tzw. tyflografika. Atlas został przekazany dla firmy P.H.U Impuls Ryszard dziewa i był przez tę firmę sprzedawany jako jej produkt.

Okres realizacji

2010 – 2014

Wykonawcy projektu

Stanisław Ambroszkiewicz, Grzegorz Terlikowski, Marek Faderewski, Waldemar Bartyna, Dariusz Mikułowski Andrzej Salamończyk, Marek Pilski, Marcin Stępniak, Andrzej Ryszko, Anna Ambroszkiewicz

Opis projektu

Celem projektu było opracowanie nowych technologii informacyjnych (IT) dla systemów rozproszonych opartych na paradygmacie architektury zorientowanej na usługi (SOA). Centralnym punktem była automatyzacja dostępu zarówno do pojedynczych usług, jak i złożonych procesów biznesowych opartych na tych usługach. Kluczowe wyzwania obejmują: opracowanie właściwych języków opisu usług; umożliwienie dostawcom publikowania swoich usług, a klientom wyszukiwania potrzebnych im usług; tworzenie protokołów opartych na semantyce do kompozycji usług w ramach złożonych i potencjalnie długotrwałych procesów biznesowych. W wyniku realizacji projektu zaproponowano nowe rozwiązanie informatyczne do automatyzacji elektronicznych procesów biznesowych (patrz http://www.itsoa.ipipan.eu).

Rezultaty projektu

Powstał portal Neiberia (http://neiberia.com/) – to platforma komunikacyjna integrująca społeczne i biznesowe aspekty naszego życia, oferująca zaawansowane narzędzia i proponująca nową formę współpracy biznesowej on-line.
Wszystko w Neiberia jest szyte na miarę, ponieważ możesz wybierać spośród szerokiej gamy funkcjonalności w oparciu o własne potrzeby. Zarejestrowany użytkownik może mieć zarówno profil osobisty, jak i firmowy oraz tworzyć i uczestniczyć w społecznościach (nieformalnych lub zorientowanych na biznes) i e-rynkach. Zarówno społeczności, jak i e-rynki mogą być globalne, transnarodowe lub lokalne. Lokalność jest tutaj kluczowym czynnikiem, ponieważ w świecie, w którym wszystko ma tendencję do globalizacji, coraz więcej osób nie zna nawet swoich sąsiadów. Dlatego Neiberia ma „działać lokalnie” w przeciwieństwie do większości mediów społecznościowych i umożliwiać nam komunikację i prowadzenie interesów w naszych sąsiedztwach. Neiberia jest zintegrowana z nową technologią (wynalezioną przez nas) zwaną rynkami 3D, która wyświetla trójwymiarowe modele prawdziwych rynków miejskich w mediach społecznościowych.
Realizowany w Instytucie Podstaw Informatyki PAN i w Instytucie Informatyki UwS  pod kierownictwem dr hab. Stanisława Ambroszkiwicza
Doktorat Marka PIlskiego
Publikacje: 
S. Ambroszkiewicz, W. Brzeziński, W. Cellary, A. Grzech and K. Zieliński (Eds.) : “SOA Infrastructure Tools. Concepts and Methods”,  Poznan University of Economics Press 2010 ISBN 978-83-7417- 544-9.
S. Ambroszkiewicz, W. Bartyna, M. Faderewski, P. Kulma, A. Ryżko, et al.. Platform for development of electronic markets of sophisticated business services. In Ambroszkiewicz, S.; Brzeziński, J.; Cellary, W.; Grzech, A.; Zieliński, K. (Eds.) Service Oriented Architecture – Advanced Tools and Applications, Studies in Computational Intelligence Vol. 499, Springer, Heidelberg and New York 2013. ISBN 978-3-642-38956-6

Okres realizacji

2007 – 2010

Wykonawcy projektu

S. Ambroszkiewicz, M. Barański, M. Faderewski, D. Mikułowski, M. Pilski, G. Terlikowski, W. Bartyna

Opis projektu

Projekt był finansowany przez MNiSzW; od 2 marca 2007 do 1 marca 2010. W ramach projektu została zrealizowana, platforma (nazwana ELA) zapewniająca automatyzację procesu korzystania z usług niezbędnych do funkcjonowania Elektronicznego Rynku Usług. Wykorzystane zostały w niej technologie i protokoły takie jak: Service Oriented Architecture, ebXML, Web services oraz Semantic Web, w tym język kompozycji usług webowych „enTish” zaproponowany przez prof. S. Ambroszkiewicza. Projekt był realizowany w w Instytucie Podstaw Informatyki PAN w Warszawie oraz w Instytucie Informatyki Akademii Podlaskiej w Siedlcach.

Rezultaty projektu

Publikacje:
S. Ambroszkiewicz, W. Bartyna, et. al., The SOA Paradigm and e-Service Architecture Reconsidered from the e-Business Perspective, F. Daniel and F.M. Facca (Eds.), LNCS 6385, pp. 256–265, 2010. Springer-Verlag Berlin Heidelberg 2010, pp. 256-265.
S. Ambroszkiewicz, M. Barański, M. Faderewski, D. Mikułowski, M. Pilski, G. Terlikowski.  Elektroniczne Rynki Usług: Technologie i ich realizacje. Wydawnictwo: Akademicka Oficyna Wydawnicza EXIT, Warszawa 2011, ISBN 978-83-60434-95-6

Okres realizacji

2005 – 2008

Wykonawcy projektu

Waldemar Bartyna, Grzegorz Terlikowski, Marek Faderewski

Opis projektu

Projekt był realizowany pod kier. prof. Stanisława Ambroszkiewicza w Instytucie informatyki Akademii Podlaskiej w Siedlcach oraz w Instytucie Podstaw Informatyki PAN w Warszawie.

Rezultaty projektu

Doktoraty: Waldemar Bartyna, Grzegorz Terlikowski, Marek Faderewski
Praca zbiorowa pod redakcja S. Ambroszkiewicza, A. Borkowskiego, K. Cetnarowicza i C. Zielinskiego. Tytuł: Inteligencja wokół nas: współdziałanie agentów softwareowych, robotów, inteligentnych urządzeń.  Monografie Komitetu Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk, Tom 15, Akademicka Oficyna Wydawnicza EXIT, Warszawa 2010. ISSN 1640-8969, ISBN 978-83-60434-79-6.

Okres realizacji

2003 – 2004

Wykonawcy projektu

S. Ambroszkiewicz, D. Mikułowski, S. Jakubowski, W. Bartyna, M. Faderewski, D. Kocieliński, G. Terlikowski

Opis projektu

Projekt kierowany przez prof. S. Ambroszkiewicza realizowany w Akademii Podlaskiej w Siedlcach. W ramach projektu powstał prototyp systemu wspomagającego nawigację osób niewidomych wewnątrz kampusu akademickiego. Został w nim wykorzystany język Entish, ontologia mapy obiektowej nadajniki podczerwieni IRDA oraz telefony komórkowe z systemem Symbian.

Rezultaty projektu

Prace magisterskie przyszłych doktorów: W. Bartyna, G. Terlikowski, M. Faderewski
S. Ambroszkiewicz, Dariusz Mikułowski, Stanisław Jakubowski, Waldemar Bartyna,, Marek Faderewski, Daniel Kocieliński, Grzegorz Terlikowski .: Blind-enT: Making Objects Visible for Blind People. Vision 2005 – Proceedings of the International Congress held between 4 and 7 April 2005 in London, UK. Edited by S. Jones and P. MacDonald. ISBN 0444520910, Elsevier 2005.

Okres realizacji

2002 – 2005

Wykonawcy projektu

S. Ambroszkiewicz, D. Mikułowski

Opis projektu

Był to projekt realizowany pod kierunkiem doc. S. Ambroszkiewicza w Instytucie Podstaw Informatyki PAN w Warszawie oraz Instytucie Informatyki Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Jego tematyka była związana z użyciem technologii wieloagentowych do realizowania kompozycji usług webowych. W ramach tego projektu wykonałem parser opartego na XML języka Entish oraz aplikację rozproszonego webowego słownika ontologii.

Rezultaty projektu

Uniwersalny otwarty język opisujący przetwarzanie danych z precyzyjną, zrozumiałą dla maszyny semantyką.
Realizowany w Instytucie Podstaw Informatyki PAN i w Instytucie Informatyki UwS  pod kierownictwem dr Stanisława Ambroszkiwicza.
Rezultaty: Habilitacja S. Ambroszkiewicza, oraz doktorat Dariusz Mikułowski
Oraz publikacje:
S. Ambroszkiewicz . enTish: An Approach to Service Description and Composition. Instytut Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk, Warszawa 2003, ISBN 83-910948-7-1

Okres realizacji

2020-2023

Wykonawcy projektu

Waldemar Bartyna, Kamil Skarżyński, Marcin Stępniak

Opis projektu

Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Uniwersytet Maxi” finansowane było ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. System Lector to baza przeznaczona dla użytkowników z niepełnosprawnościami, zarówno studentów jak i pracowników UwS. Baza daje także wykładowcom możliwość zamieszczania materiałów dydaktycznych dla studentów.

Rezultaty projektu

System Lector został wdrożony i jest wykorzystywany przez studentów i pracowników UwS.